banner56

Hakan Kuruyemiş Taze Ürünler Sunuyor

Karaman Merkez'de bulunan şubesi ile kuruyemiş, kuru gıda, çikolata, lokum ve kahve satışı gerçekleştirilen Hakan Kuruyemiş, taze ürünler sunuyor.

Hakan Kuruyemiş Taze Ürünler Sunuyor

Karaman Merkez'de bulunan şubesi ile kuruyemiş, kuru gıda, çikolata, lokum ve kahve satışı gerçekleştirilen Hakan Kuruyemiş, taze ürünler sunuyor. Firma sahibi Turgut ESER,  kuruyemiş çeşitlerinin güvenilir adresi olduklarını söyledi. 

2014 yılında da perakende satışa  başladıklarını belirten Eser, " Ürünleri tüketiciye en sağlıklı şekilde damak tadına uygun halde sunuyoruz. Yaptığımız iş çok hassas. Ürünlerin taze ve kaliteli olması gerekiyor. Bunu sağlamak da büyük bir titizlik ve tecrübe istiyor" dedi. 

"İtinayla seçip  tezgahımıza koyduğumuz ürünlerin satışından sonra da arkasındayız, müşteri için seçme misyonunu en iyi şekilde yürütüyoruz" diye konuştu. 

 

"EN İYİ NEREDE YETİŞİYORSA ORADAN ALIYORUZ"

Kuru yemiş alırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler veren Eser, "Her yöreye göre ve ürünlerin cinsine göre de kalite ve tat değişmektedir. İncir belki bir çok yerde yetişiyor olabilir ancak Aydın’ın yaylalarının inciri lezzet ve kalite olarak dünyada birinci sıradadır. Aydın'da getirdiğimiz kuru incir satışlarımızda devam etmektedir. Hangi ürünün en iyisi nerede yetişiyorsa oradan alıyoruz. Kuruyemişten örnek verecek olursak fındık; Adapazarı, Giresun ve Ordu’da yetişir. Adapazarında yetişen fındık sanayi sektöründe kullanılır. Ordu fındığı daha kalitelidir ve kuruyemişçilerde satılır. Ancak Giresun yöresi fındığı az miktarda yetişmesine rağmen yemek için en lezzetli fındıktır ve tezgahımızda o vardır" şeklinde konuştu. 

 

"ALIRKEN TATMAK GEREKİYOR"

Kuruyemişin temel gıda olmasa da, tüketilmesi gereken yiyecek grubu olduğuna dikkat çeken Eser, "Halkımızın bunu daha çok eğlencelik olarak görüyor ama az miktarda sürekli tüketmek gerekir. Fındığın enerji verdiği gibi, cevizin beyne faydası olduğu gibi, çekirdekli siyah üzümün kanseri önlediği gibi diğer çeşitlerinde bir çok yararı vardır. Dikkat edilmesi gereken, çiğ olarak alınan bu ürünleri kavrulduktan sonra bayatlatmadan sunmak. O yüzden günlük üretim yapan yerlerden günlük satış gerçekleştiriyoruz. En önemli husus tazelik hususudur. Kuruyemiş alırken tatmak gerekir, ürünün taze ve kaliteli olduğunu herkes rahatlıkla anlayabilir" dedi. 

 

"VİCDANIMIZ İZİN VERMEZ"

Fiyatları az kar ederek sürümden kazanma politikası ile belirlediklerini ifade eden Eser, "bazı müşterilerimiz ürünlerimiz ucuz olduğu için tedirgin oluyorlar. Her pahalı ürün kaliteli değildir. Gereğinden fazla fiyatla satılmasını politika olarak karşıyız. 'Ucuz etin tadı yavan olur' anlayışına sığınarak ederi 2 lira olan ürünü 5 liraya satmamıza vicdanımız izin vermez" diye konuştu. 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2018, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER