banner56

Bu Örümceğe Dikkat | Karaman'da da Görülmeye Başlandı

Artık Havaların Isınması İle Birlikte Yeryüzünde de Hareketlilikler Başladı, Kış Boyunca Bekleyen Zehirli Haşereler Gün Yüzüne Çıkıyor

Bu Örümceğe Dikkat | Karaman'da da Görülmeye Başlandı

Onu güneydoğuda askerlik yapanlar batılılara göre daha iyi bilir. Hava sıcaklıklarının yoğun görüldüğü bölgelerde yaşamayı seven bu et yiyen örümcek tehlike saçıyor. Ona kimisi "Sarı Kız", kimisi "Sarı Ömer" diyor. Ama dünyada Camel Spider yani "Deve Örümceği" olarak biliniyor. 

Bu örümcek dünyada en çok Afrika Namibya'da görülüyor. Peki dünyada Camel Spider (Deve Örümceği), ülkemizde de sarı kız olarak bilinen bu et yiyen örümcek nedir, zehirli midir?

Sarı Kız Afrika Kökenli

Bu örümceğin dünya üzerinde en fazla görüldüğü yer Afrika ülkeleri. Afrika'da en çok Namibya'da görülüyor. Namibya'da neredeyse 4 ölümden 1'i bu böcek yüzünden gerçekleşiyor.

Et Yiyerek Besleniyor

Camel Spider (Deve Örümceği) yani Sarı Kız et yiyerek beslenen bir canlı. En azılı düşmanı akrep diyebiliriz. Sarı Kız, Akrepleri kendisine av olarak görüyor. Hatta belgesellerde sarı kız gören akreplerin kaçtıkları bile görülüyor. Bu örümceğin boyu 8 ile - 20 cm olarak görülebiliyor ve çok hızlı hareket etmeleri ile avlarına kısa sürede ulaşıp saldırabiliyor.

Sarı Kız Zehirli Mi?

Sarı Kız, et yiyerek beslenen bir canlı olduğu için, yerdeki bütün haşereleri kendisine av olarak görebiliyor. En azılı düşmanı olan akreplere bile saldıran ve yiyebilen bu canlının kendisi zehirli değil. Fakat sizi ısırmadan önce beslendiği haşereden bulaşan bakteriler, mikroorganizmalar size bulaşabilir. Bundan dolayı ısırdığı bölgedeki tahriş etme ve zehirleme oranı %80. 

Karaman'da da Görülmeye Başlandı

Sarı Kız sıcak ve kurak toprakları seven bir canlı olmasından dolayı sıcak bölgelerde görülüyor. Yazın gelmesi ile havaların ısınmasından dolayı Karaman'ın da özellikle Ermenek, Sarıveliler, Başyayla ilçelerinde yoğunlukla görülüyor.

(Geçtiğimiz gün Karaman'da Görülen Camel Spider (Deve Örümceği) Sarı Kız Örümceği)

Gördüğümüzde Ne Yapmalı?

Güneydoğuya yaklaştıkça büyüklüğü ve yoğunluğu artan sarı kızı gördüğünüzde kesinlikle size doğru gelmesine müsaade etmeyin ve rahat davranmayın. Eğer bir ormanlık alanda size doğru gelmiyorsa da ona zarar vermeye kalkmayın. Evinizde görürseniz kesinlikle seri hareketler ile müdahele edin. Sarı kız çok hızlı hareket eden bir canlı olduğu için sizi gördüğü zaman korkabilir ve korunma, saldırma pozisyonuna geçebilir. Siz ona daha da yaklaştıkça var gücü ile size saldırabilir. Sarıkızın aynı zamanda 1 metreye kadar zıplayabilme özelliği vardır. Fakat size karşı bir saldırıda bulunmaması halinde de bu canlıya zarar vermek doğru değildir.

Sarıkız bazı bölgelerde akrep avcısı olduğu için özellikle beslenir ve sevilir. Hatta köylüler Sarıkızları korurlar ve çocuklara öldürmemeleri konusunda öğüt verirler.

Isırdığı Zaman Ne Yapmalıyız?

Sarı kız sizi ilk ısırdığı zaman belki hissedemeyebilirsiniz. Isırdığı zaman genelde çok hafif bir sokma gibi hissedilebilir. Daha sonra ısırığın ciddiyeti kendini belli etmeye başlar zaten.

Sizi ısırdığı zaman haberiniz olmadığı zaman şöyle belirtiler ile karşılaşabilirsiniz;

Karın bölgenizde gerilme ve sertleşme hissedebilirsiniz, mideniz bulanmaya ve karın bölgeniz ağrımaya başlar. Henüz yeni yemek yediyseniz aniden kusma isteği gelir, biranda üşüme ve titremeyle karşılaşabilirsiniz. Ateşiniz çıkmaya başlar ve ısırığın olduğu bölgeye yakın bölgelerde kramplanmalar olabilir.

Uzmanlar akrep sokması veya sarı kız ısırması ile ilgili olarak kesinlikle herhangi bir müdahele istemiyor. Tek istedikleri eğer mümkünse ısırığın olduğu bölgeyi kalp hizasından yukarıda tutmak. Zaman kaybetmeden hemen bir sağlık kurumuna başvurmalısınız. Hastanelerde her 5 kişiden 1'inin yanlış ilk müdahele yüzünden hayatını kaybettiğini varsayarsak yanlış ilk müdahele sizde de kalıcı hasarlar bırakabilir. Hatta ısırığın olduğu bölgeyi tepkimeye bile sokabilir. Olabildiğince seri bir şekilde bir sağlık kurumuna başvurmanız erken tedavi sayesinde en az zararla bu durumu atlatabilmenizi sağlayacaktır.

Karaman Haber
Haber: Oğuz BEKTAŞ / Sağlık / Özel Haber

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2019, 12:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat sahin
Murat sahin - 6 ay Önce

Erzincanda askerde nobette vakit geciriyodum baya inceleme zamanim oldu 5 tohum zehir var bunyesinde ve iki erkegi bi pet siseye koyunca birbirlerini yiyorlar bir tanesini öldürdüğünüz de digerleride yemeye geliyo sevimli yaratiklar

SIRADAKİ HABER