banner56

Bu Muhteşem Ev Karaman'da

Karaman yerleşim kültürünü ve Anadolu insanının ev mimarisini en güzel şekilde bizlere sergilen Hürrem Dayı Evi

Bu Muhteşem Ev Karaman'da

Hürrem Dayı Evi

Karaman; içerisinde yüzyılların yansımasını barındıran, toprağında tarih kokan ve geçmişten günümüze eserlerini koruyan muhteşem bir şehirdir. Her köşesinde tarihin ayrı bir izini bulmak ve adeta o günleri yaşamak mümkündür. Bu tarihi güzelliklerden biriside ihtişamı ile Karaman yerleşim kültürünü ve Anadolu insanının ev mimarisini en güzel şekilde bizlere sergilen Hürrem Dayı Evidir.

Hürrem Dayı Evi 300 yıllık geçmişe sahip bir Osmanlı evidir. Bu tarihi güzellikler kokan mekân 2006 yılında Karaman’ın o dönemki Belediye Başkanı Ali KANTÜRK tarafından restore ettirilmiştir.

Ev ismini sahibi olan Hürrem Hanımdan almış. Hürrem Hanım bu muhteşem mimariyi bağışlayıp kendisi de huzurevine yerleşmiş. Şu an halen hayatta ve Karaman Huzurevinde kalmakta.

Ev yapısında ahşap ve kalemişi süslemeler barındırmaktadır. Bu süslemeler 1. Dünya Savaşında, savaştan kaçıp bu eve sığınan bir asker tarafından yapılmış. Restorasyon sırasında evin doğal ve gerçek mimarisine zarar verilmemiş olması da gerçekten takdir edilir.

Eğer bu güzel mimariyi daha önce ziyaret etmediyseniz çok şey kaçırmışsınız. İsminden de anlaşılacağı gibi burası bir konak değil. Yani zengin bir ailenin evi gibi karşılamıyor sizi. Fakat tarihi güzelliklerin zenginliği gözlerinden kaçmıyor. Hem gözü yormayan hem de muhteşem bir huzur ve ferahlık veren bu yapının her köşesini fotoğraflamak isteyeceğinizden eminim.

Karaman’a gelemeyen hemşerilerimiz veya bu tarih kokan mekanı görmek isteyenler, sizin için Hürrem Dayı evini hem fotoğrafladık hem de kayda aldık.

Oğuz BEKTAŞ

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2019, 17:18
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22