banner56

Bu Görüntü Aktekkeye Yakışmıyor

Karaman Aktekke Camisi'nin ön kısmında bulunan ‘’Karaman Tanıtım Noktası'' ofisi caminin görüntüsünü bozmaya devam ediyor. 

Bu Görüntü Aktekkeye Yakışmıyor

Karaman Tanıtım Noktası ofisi olarak kullanılan kulübe Karaman Aktekke Camisi'nin görüntüsü bozuyor. Aktekke Camisi'nin ön tarafında bulunan Karaman Tanıtım Noktası kulübe şehir dışından gelen caminin fotoğraflarını çekmek isteyenlerin dikkatinden kaçmıyor fotoğraf kompozisyonu bozduğu gibi tarihi dokusuna da zarar veriyor. 
Tarihi yapısıyla ön plana çıkan Aktekke Camisi, yıl içinde binlerce  yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Ancak Aktekke Camisi’ni fotoğraflamak isteyen turistlere etrafa konulan ,geçici çadırlar, motosikletler gibi araçlar engel oluyor. 
Aktekke Camisi önünde fotoğraf çektirmek isteyen vatandaşlar, kulübenin caminin görüntüsünü bozduğu gerekçesiyle bu yapıların kaldırılmasını istiyor.

TAŞKALE TAHIL AMBARLARI'NDA AYNI SORUN VAR

Manazan Mağaraları, İncesu Mağarası ve Taştan Oyma Tahıl Ambarları bu kasabada bulunmasına rağmen, köye giden turistlerin uğrak yeri köylü Traktör ve ziraai aletlerini tahıl ambarları önüne koymaktan geri durmuyor.

Aktekke Camii
 Karaman'ın merkezi yerinde, İmaret Mahallesinde bulunmaktadır. Camii çevresinde hamamı, derviş hücreleri, güney ve batısında haziresi (mezarlığı) ve içerisindeki türbe ve mezarları ile bir külliye halindedir. Halk arasında Aktekke  olarak bilinen camiye, içerisinde Mevlânâ'nın annesi Mümine Hatun'un türbesinin bulunması nedeniyle Mader-i Mevlâna Camii' de denilmektedir. 1370 yılında Karamanoğlu Alaaddin Bey tarafından yaptırılmıştır. Cami içerisinde sol tarafta ayrılmış olan mekanda Mevlana’nın Annesi, Abisi ve yakınlarına ait 21 adet taştan yapılmış sandukalı mezar bulunmaktadır.
Büyük Türk Mutasavvıfı Mevlana Celaleddin-i Rumi 13.yüzyılın ilk yarısında ailesi ile birlikte Karaman’a gelmiş, burada evlenmiş ve 7 yıl kalmıştır.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2018, 16:19
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22