banner56

930 Yıllık Karaman Kalesi Kime Emanet!

930 Yıllık Karaman Kalesi Kime Emanet!

KARAMAN.ORG/ÖZEL HABER

Karaman Kalesi surları yapılan restore çalışmaları ile birlikte temizlenmişti, aradan geçen sürede tarihini bilmez kişiler tarafından mesken tutulur hale geldi. Tarihi kale duvarı ,grafiti yapan gençlerin uğrak mekanı haline dönüştü.

SAHİPSİZ VE KİMSESİZ BİR KALE

Daha önce polis ve zabıta ekiplerinin nöbet tuttuğu mekân da şimdileri ise hiç bir güvenlik önlemi alınmıyor. Özellikle gece geç saatlerde tarihi mekân'a gelen kimliği belirsiz kişiler tarihi mekânın duvarlarına yazı yazıyor.
Kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin sprey boyalarla yazdıkları yazılar, tarihi duvarı yazı tahtasına çevirdi.

TARİHİ ESERLERİMİZ KİME EMANET EDECEĞİZ

Renkli sprey boyalarla yazılan yazılar, tarihi eserlere zarar vermesinin yanında, duvar üzerinde kötü bir görüntü ile birlikte  yazılan sinkaflı küfürler  Karaman'a ilk defa gelen ziyaretçilerde olumsuz bir imgeye neden oluyor.MOBESE KAMERALARA İHTİYAÇ VAR

Çevredeki vatandaşlar, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından duvarların sprey boyalar ile boyanmasına tepki göstererek, çirkin yazıların böyle tarihi mekâna hiç yakışmadığını belirterek; Karaman Belediyesinin acilen Güvenlik görevlisi yada Mobese kameraların yerleştirilmesini talep ediyorlar.
 

Karaman Kalesi
Karaman şehrinde bulunan tarihî bir kaledir. Önemli bir geçit yolu üzerinde bulunan bu kale, bazı kaynaklara göre, 1155’te yapılmıştır. Burada eskiden de bir kale bulunduğu, yeni kalenin eskisi kısmen tamir edilerek, kısmen genişletilerek yapıldığı sanılıyor. Karaman Evkaf Dairesinde ise kalenin 1087’de yapıldığı kayıtlıdır.


 

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2018, 16:08
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22