KARAMAN -Karaman Sayfa Karaman Haber

Ne Hatuniye İmiş…

Ne Hatuniye İmiş…
5
20 Ekim 2018 - 0:05

Hatuniye Medresesinin Karaman halkına hayırlı olmasını dileriz…

HASAN ÖZÜNAL / Ne Hatuniye İmiş.

Karaman bir avuç bir şehir iken, Hatuniye sahipsiz, kimsesiz yıkıntılardan oluşan bir taş yığını idi. Zaman zaman bilinçli/bilinçsiz tamiratlarla az buçuk da olsa kurtarıldı.

İmaret-Aktekke-Hacıbeyler Camisi ve Kaleyi de içine alan ve bir zamanlar tamamı eğitim ağırlıklı resmi yapılardan oluşan alan, zaman içinde kontrolsüz yapılaşmadan da temizlenince ortaya çıkan Hatuniye dünya mimari tarihinde eşsiz örnekleri ile yer alan bir yapı idi.

Bu alanı kurtarma projesi olan Aktekke Projesi ile daha da değer kazanacak bu Medrese yıllarca çaresiz ve öksüz çırpındı.

Bir dönem yap-işlet-devret sistemi ile köklü bir bakımdan geçmese, bu gün yine taş yığını olarak perişan günlerine dönecekti.

Bu şekilde sahiplenilmesine rağmen ticari kâr getirmediği için de sözleşmeye imza koyan kişiler çok da çileli günler geçirdiler ve maddi olarak çok zorlandılar. Nihayet Karaman için bir değer olan bu mekanı yok olmaktan kurtarma tesellisi ile süresi bitmeden, gönüllü olarak, oluşan projeye destek vermek üzere devrettiler. Çektikleri sıkıntıları Karamana bir hizmet olarak değerlendirdiler.

Sonrası?

Uzunca bir süre boş kaldı.

Sayın Başkan Ertuğrul Çalışkan ile yaptığımız istişarelerle bu mekanı halka açma kararı aldık. Ciddi bir proje hazırlayıp çalışmalara başladık.

Fıtratımız gereği de bunu o andan itibaren kamu oyu ile paylaşmaya, fikir alışverişinde bulunmaya ve duyurmaya başladık. Belki Bursa’daki sağır sultan bile duydu.

Ne var ki ismi bizce telaffuzdan hicap ettiğimiz, cizvit-engizisyon taslağı oluşumlar nasıl becerdiler bilmem taş koydular. Hatta daha ileri gidip bunu tarafımızı rencide edebilmek adına, alay konusu, yıpratma konusu bile yaptılar. Sanırız dertleri o mekana çökmek, çöreklenmekti.

Şu an hala bizans oyunu oynayarak Kutsal Dinimize leke, siyasi oluşumlara kara, kişiliklerine rezillik getirmeye devam etseler de şu an Hatuniye inşa edilişi amacına uygun bir şekilde Halkın kullanımına açıldı. Sözde Hz. Ömer, icraatta Nemrut görünümü sergileyenler de bu gecikmenin vebali olan bedeli Yüce Makamda hesaplaşırlar artık. Ama kul olarak Karaman Halkının hakkı da onları rahat bırakmayacaktır elbet.

Bize, şer güçleri yetenlerin Reise karşı oyunları tutmadı.

Proje bizim düşüncelerimizden farklılıklar gösteriyor ama temel amaç itibarı ile belki daha da iyi görünüyor. Daha otantik ve geçmiş kültürümüzün izlerine uygun döşemeler kullanılabilirdi. Ama bu basit ayrıntıları bir kenara bırakırsak emeği geçenleri alkışlamak istiyoruz. Sağ olsunlar var olsunlar…

Birkaç konuyu da bu vesile ile dile getirmek gerekir diye düşünüyoruz.

Önce şu “çay beleş kek bedava” söyleminden bir vaz geçsek. Bu toplumda kimse bir çaya ve bir keke tenezzül etme durumunda değil şükür… O mekan bir kültür mekanı. Bir çay ve bir kekle kıyaslanmayacak kadar kutsi bir yer. Karamanı bir örümcek ağı gibi saran “kafe” kültürü ile karıştırmamak gerek.

O mekan insanların bir araya gelip geyik muhabbeti yapacakları mekanlar değil, fikirlerini paylaşacakları, kültürel faaliyetlerini sergileyecekleri, sorunların tespit edileceği ve çözümlerin üretileceği mekan olmalıdır.

Tüm basın toplantılarının, imza günlerinin yapılacağı, kültürel misafirlerin ağırlama mekanı olmalıdır. Karaman aydınının, fikir adamının, yazarının, çizerinin, şairinin, STK temsilcilerinin, sanayicisinin, iş adamının, kültürel birikimi olanların mekanı olmalıdır. Sazın sözle birleştiği, şiirin yöresel sanatçıların tınıları ile hayat bulduğu bir kültür mekanı olmalıdır.

Siyasetin konuşulmadığı, futbol muhabbetinin olmadığı mekan olmalıdır. Kapsında bir siyasi görüşe aitlik kimliğinin sorulmadığı bir mekan olmalıdır.

Gecesini gündüzüne katıp, olumsuzlukları nezaketi ve hoşgörüsü ile aşan, konu ile ilgili Karaman Belediye Başkan Yardımcısına ve Karaman Belediye Başkanına HALKIN MÜLKÜNÜ Halkın YARARINA hizmete açtıkları için teşekkür eder, Hatuniye Medresesinin Karaman halkına hayırlı olmasını dileriz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorumunuz Yapabilirsiniz.

© Karaman.org Karaman Haberleri Karaman Güncel Son Dakika Haberleri Karaman Bilgi Karaman Tarih Karaman Canlı Yayın Karaman Nöbetçi Eczanel Karaman Tv