banner56

Küçük Şehrin Büyük Trafik Sorunu

Her geçen gün büyüyüp gelişen Karaman, “en yaşanabilir kentler” arasına adım adım yükselirken, gerek ekonomik potansiyeli, gerek iş-işçi arzı gerekse de emniyet açısından “huzur” diyarı olması şehrin cazibesini arttırıyor.

Buna karşın Karaman’ın en temel sorunları arasında ise otopark ve trafik sorunu geliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Karaman’daki araç sayısı  93 bin 300 adede ulaşırken, günü birlik gelen misafirlerin de etkisiyle şehirdeki araç sayısı günlük 110 bini buluyor.

Buna bir de otopark kültürünün istenilen düzeyde olmaması da eklenince çoğu zaman şehir merkezinde araç parkı noktasında ciddi sıkıntılar yaşanıyor.

Vatandaşlar otopark sıkıntısının çözülmesi gereken en önemli konulardan birisi olduğundan dem vurarak bu noktada belediyeden daha fazla eğilim bekliyor.
Gelelim bu konunun sebeplerine;

Genel Sebepler
•    Türk Halkı olarak toplu taşıma alışkanlığımızın olmayışı.
•    Yürümeyi sevmeyişimiz.
•    Etkin toplu otoparkların olmayışı, azlığı.
•    Yanlış park ve bilinçsiz-sorumsuz araç sürüşü.
•    İl Trafik Komisyonları’nın hatalı kararları.
•    Motorlu araç harici alternatiflerin kullanımının azlığı
•    Ana arterlerin artan trafik yükünü kaldırabilecek şekilde geliştirilmeye müsait olmaması.
•    Statik şehircilik anlayışı

Bunlar Türkiye genelinde trafik sorununu oluşturan genel sebeplerdi.
Şehrimiz Özelinde Sebepler

•    Bir türlü bitmek bilmeyen altyapı çalışmaları.
•    Kapalı otoparkların azlığı sebebiyle ana caddelerde araç parkına müsaade edilmesi.
•    Şehrin kesişim noktası Aktekke Camii Meydanı araç dönüşleri için yetersiz kalması.
•    Metruk binaların fazlalığı ve yıkılan binaların artıklarının hala temelinde kalması sonucu arabaların park edilememesi.

Bu ana başlıkları biraz açarsak;

Aktekke Kent Meydanı Projesi: Geçmiş Başkan Kamil Uğurlu döneminde başlayan, halefi Ertuğrul Çalışkan döneminde de devam eden Aktekke Kent Meydanı Projesi yavaş ilerliyor, hata durma noktasında. Yıkılan eski hastanenin bahçesinin çarşı merkezine az da olsa uzak olduğu ve tekin olmayan kişiler tarafından kullanıldığı için araba park etmek için çok da uygun görünmemekte. İyi niyetli bir girişim şehir halkının ortak yakınma konusu olmuş durumda. Projenin bir an önce bitmesi şehir trafik sorunu açısından ve özellikle de yayalar için bir nebzede olsa rahatlama göstereceğe benziyor.

Otopark Sorunu: Şehrimizdeki araç parkı ihtiyacını efektif olarak karşılayabilecek bir otopark ne yazık ki çok az. Özel otoparkları yetersiz ya da fiyatlarından dolayı kullanılmıyor. Karaman'da iş hayatı ve çarşı çok dar bir alana sıkışmış durumda. Dolayısıyla park sorunu çok büyük.. Şehir merkezine yapılacak en az 1000 araçlık bir katlı otopark sonrası ana caddelerde park etmek yasaklandığı takdirde mevcut yolların şerit sayısı, sağlıklı bir araç trafiği akışı için yeterli olacaktır.

Larende Alt Geçidi:   Alt geçide girişte çok kötü daracık bir sokağa dönülüyor. Şehirden gelirken görülmeyen bir yere dar açı ile dönülüyor, dönebilmek için aracı  geniş almak gerekiyor, bu durumda arkadan gelen araca tehlike oluşturuyor. Dönülen kantar tarafında gidiş geliş karşıdan araba gelip selektör yapmak zorunda kalıyor, koskoca alt geçit daracık bir sokak ile dönülerek larendeye varılıyor, çok büyük bir kavşak ile alt geçidin larende çıkışını yelpaze gibi açarak her iki istikamete ( hem şarap, hem larende mahallesine) çok kolay yönlendirme yapılabileceği söylenmişti, ama böyle bir çözüm düşünülmediği gözüküyor. Buğday Pazarının büyük kamyonları virajı almakta büyük zorluklar çekmekte. Biçer döverleri söylememize gerek bile yok. Eski hemen unutulur, ama emin olun ki larendeye eski ulaşım ( hemzeminlerle ) şu an ki halinden güzeldi.

Atatürk Bulvarı ( 30 Metrelik Yol): Dikkat ettiyseniz şehirdeki trafiğin sıkışıp kaldığı alan burası. Tek sıra parka izin var lakin ikinci sıra park yapılması sebebiyle şerit bire düşüyor. Bu sıkışıklık Belediye’ye kadar sürmekte. Belediye sonrası Üniversite yoluna doğru yol tekrar genişliyor. Belediye ve/veya il trafik komisyonu bu sıkıntılı alan için artık kamulaştırmayı mı uygun görür, kaldırımları mı daraltır,  yoksa çift sıra araç parkı yapanları mı yasaklar ne yaparlar bizde bilemiyoruz.

İsmet Paşa Caddesi: En çok kullanılan güzergahlardan İsmet Paşa caddesinde sağ şeritte gün boyu bekletilen araç park konvoyu yolun daralmasına neden olduğu gibi, bir de yanlarına park edilen araçlar trafik ekiplerini de bunaltıyor. Belirli aralıklar denetimler yapan trafik polisleri anonslarla sürücülere bu konuda uyarıyor. Yine çarşı merkezinde gelişi güzel parklar yayaların bile yürüyüş yollarını kapatıyor. Bu duruma da bir an önce çözüm bulunması gerekmekte.

Durumu özetlersek ; Eskiden Karaman'da yolların her iki tarafına park edilmesine izin verilmez, hatta 1. İstasyon caddesinde bir de bisiklet ve yürüyüş yolu vardı. Şu anda maalesef çoğu yolda çift taraflı parklardan dolayı yollar geçilmez oldu. Özellikle şehir merkezindeki sokak ve caddelerin dar olmasına rağmen yapılan çift taraflı parklar çekilmez bir hal aldı. Karşıdan bir araba geldiğinde diğeri geri geri giderek yolu açmak zorunda kalıyor. Kaldırımlarda yaya, yolarda araçla gidilemez oldu.

Bu şehirde yaşayan ve bu şehri seven sıradan bir vatandaş olarak trafik sorununa dair gözlemlerimiz bunlar. Bizler şehir planlamacılığı üzerine uzman olmayan biri olarak bu sorunları görebiliyorsak, eminim seçtiğimiz, şehirde bizim gibi yaşayan, bu işlerden sorumlu tuttuğumuz, bize karşı sorumlulukları olan görevliler bu apaçık gerçekleri görüyorlardır. Esas soru ise şu; görüyorsanız harekete ne zaman geçeceksiniz? Görüyorsanız ve seçilmenin verildiği rahatlıkla böyle gelmiş böyle gider diyorsanız sorumluluklarını ihmal ediyorsanız. Son olarak bu sorunların hiç birini görmüyorsanız vah biz Karamanlılara. Yine de umudumuzu koruyoruz. Şunu da demeden tabii ki geçmeyeceğiz; trafik sorunlarına çözüm ne kadar da bulunsa ‘’ sorunlu sürücülere ‘’ de çözüm bulunması o kadar elzemdir ve önemlidir.

Sürçü lisanlarımız kaçacak yer arar, eyvallah.

Hüseyin ZENGİNOĞLU

YORUM EKLE
YORUMLAR
mesut öksüz
mesut öksüz - 2 hafta Önce

Tespitler genelde dogru fakat ne acı ki bu belediyeyi aşıyor daha bir karaman millet vekillerimizin bu çareden bahsetmiyorlar bile ne yazıkki devlet destegi olmadanda bu çare olmaz belediyenin kaldıracagı yük degil 3 lig takımı dahi olmayan karamana stat yaparız senede 3 bin araç katılan yol aklımıza gelmiyor bunlar hep yanlış yatırımlar efendimci vekillerimizde facelerde boy boy resim atarlar vekillerimiz darılmasınlar düşünebiliyormusunuz 30 metrelik yolun zamanında yapılmasa ( yapanlardan emegi gecenlerden ALLAHIM çok razı olsun taktire şaya) sonuç ne olurdu acaba trafikte.

Ahmet Bay
Ahmet Bay - 2 hafta Önce

Kalemine sağlık kadeşim..