KARAMAN Karaman Haber

Kavak Kütükleri Geçim Kapısı Oldu

Kavak Kütükleri Geçim Kapısı Oldu
12
06 Aralık 2017 - 9:00

Karamanda İşlevini yitirmiş kavak kütüklerinden istiridye mantarı üreten Havva Çınar, yetiştiricilik hakkında bilgiler verdi.
KARAMAN.NET.TR ÖZEL HABER
Karaman’da Ev hanımı 2 çocuk annesi Havva Çınar ( 30 ) evinin bodrumunda başladığı mantar yetiştiriciliğinde, işlevini yitirmiş kavak ağaçlarından elde ettiği kütüklerde, hiçbir kimyasal kullanmadan istiridye mantarı üretip kavak ağaçları ile aile ekonomik kazanç elde ediyor.
Hobi olarak ve kendi ihtiyaçları için başladığı istiridye mantarı üretimine 100m2 bir yer kiralayarak 165 kütükte üretim yaptığını belirten Çınar
“Uzun bir bekleyiş sürecinden sonra hasat yapmaya başladık. Ürettiğimiz mantarlar doğal ve organiktir. Hiçbir kimyasal ve katkı maddesi kullanmadan doğal ortamda üretim yapıyoruz. Yaptığımız işi severek yapıyoruz Eşimin destekleri ile birlikte onun yardımı sayesinde aydınlatma ve nemlendirme için kendi otomasyon sistemimizi kurduk.
“ DOĞAL MANTAR KAVAK KÜTÜKLERİNDE YETİŞİYOR”
Çınar, ” Kavak ağacı maliyeti en ucuz ağaçtır 1 defa ekim yapılınca 1 kütükten 3-5 yıl ürün elde edilebilir doğaldır. Köylerde hayvancılığı bırakan kişiler ahırlarında tadilattan geçirip mantar yetiştiriciliği yapabilirler.
Kavak kütükleri kesilerek istiridye mantarı tohumunu ekiyoruz. Herhangi bir kimyasal veya katkı maddesi eklenmeyen tohumlar, yaklaşık 3-6 ay arası hasada hazır hale geliyor.
İstiridye mantarı saman pamuk artıklarından yapılabilir ve piyasadaki ürünler genelde hammaddeden kaynaklı haliyle o ürünlerin kalite ve lezzeti kütüğe oranla çok düşük olmaktadır. Ek iş olarak başlanıp esas gelir kaynağı olarak yapılabilir. ’dedi.
KURUTULMUŞ MANTAR SATIŞI YAPACAĞIZ
Ev hanımı mantar üreticisi Havva Çınar, yer problemini aşıp daha büyük bir alanda kapasiteyi arttırmayı hedeflediğini belirterek, 300m2 büyük bir alana taşınıyoruz. Ayrıca kurutulmuş olarak ta hazırlayıp satış düşünüyoruz kurutulmuş mantarın da ayrıca bir özelliği ve lezzet değeri vardır.
Yetiştirdikleri mantarının perakende satışının yanında ”Facebook üzerinden kurmuş olduğu ‘’Mantar Çınar Sayfasından’’ Kargo ile Şehir dışından gelen taleplere de cevap vermeye başlayacağız.
Kilosu yaklaşık 15 TL olan istiridye mantarı Karaman’da üreticiler için iyi bir yatırım haline geldi.

Editör : Bünyamin KATIRCI / KARAMAN.ORG
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorumunuz Yapabilirsiniz.

© Karaman.org Karaman Haberleri Karaman Güncel Son Dakika Haberleri Karaman Bilgi Karaman Tarih Karaman Canlı Yayın Karaman Nöbetçi Eczanel Karaman Tv