KARAMAN Karaman Haber

Kasabanın Taşları…

Kasabanın Taşları…
16
02 Ocak 2018 - 16:59

“….. Kâzımkarabekir nahiyesine Kasaba da derlerdi.
Bir büyülü yerdi burası. Nereyi kazarlarsa kazsınlar pembe tül taşlar çıkardı. İncecik ama çelik kadar sağlam, boşluğu apansız bölen taşlar, aynı incelikte, yerin altında çınlar dururdu. Bu taşların katman katman, hiç bitmez sesleri çok uzaklardan, derinlerden gelir, mitolojiyi, efsaneyi, masalı, dini, tarihi, maziyi yaratan bir tınıyla kasabanın her yerinde, insanın kulağının dibindeymiş gibi çınlardı. Bütün kasabanın evleri, duvarları bu taşlarla yapılmıştı. Felek adı verilen bir buçuk metre uzunluğunda, on kilo ağırlığında, toprakla temas eden ucu yassılaşmış bir demirle sökerlerdi o taşları. Bir mucizeydi bu taşlar. Kasaba taşının tozu evlerin badanasında da kullanılırdı. Bir de pekmez bu taşın toprağıyla çökertilir, pekmez böylece tadını alır, yoksa pekmez olmaz ekşi olurdu.
Karadağ’a kadar uzanırdı taşların katmanları. Uzadıkça uzar, genişler, heybetlenir, yumulur, şişer, yeniden uzar, upuzun serilir, dağın tepesine kadar giderdi. Orada yosun kayalı uçurumun kenarında, ta yerin altından, ilerleyen gerileyen görünmeyen katmanlar, yerin üstüne çıkıp aydınlanırdı sanki dağın yamacında. ….”
HASAN BARAN
TELKADIN’IN İKİNCİ BASKISINDAN ALINTI”

HASAN BARAN; “TEL KADIN ROMANI 2. BASKISI ÇIKIYOR”
Karamanlı yazar Hasan Baran’ın Karaman’da geçen Romanı “Telkadın” ın ikinci baskısı yayınlanıyor
10 Ocak 2018 Kitapçılarda ve İnternet Kitap Marketlerde

Editör : Bünyamin KATIRCI / KARAMAN.ORG
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorumunuz Yapabilirsiniz.

© Karaman.org Karaman Haberleri Karaman Güncel Son Dakika Haberleri Karaman Bilgi Karaman Tarih Karaman Canlı Yayın Karaman Nöbetçi Eczanel Karaman Tv