Karapınar’da 50metrelik yeni bir obruk oluştu

1843

Olay bugün Konya’nın Karapınar ilçesinde yer alan Cevdet ve Saffet Sayın’a ait olan mısır tarlasında yaşandı. Mısır ekili olan tarlada aniden 50 metre çapında dev bir obruk meydana geldi.

Yaşanan yeni obruk faciasını bu kadar önemli hale getiren ise obruk oluşumunun yaşandığı tarlanın yerleşim birimine olan yakınlığı oldu. Köylüler büyük bir panik yaşarken bazı köylülerin ise oluşan obrukların yaşam yerlerine yaklaşmaları nedeni ile taşınma kararı aldıkları iddia edildi.

40 Metre Çapında, 50 Metre Derinliğinde Yeni Obruk Açıldı

Şu ana kadar köylülerin kendi çabaları ile yaptıkları ölçüme göre açılan dev obruğun eni 40 metre olarak beilrlendi. 50 metre derinliğe sahip olan obruk köylüler arasında büyüklüğü ile panik dalgası yarattı. Yeni açılan obruğun mısır tarlasında bulunması ve o saatte kimsenin tarlada çalışmaması ise can kaybı oluşması riskini engelledi.

KARAMAN İÇİN TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR
Konya’nın Karapınar ilçesindeki obrukların bir benzeri Karaman’ın Sudurağı beldesinde oluştu. Pancar ekili 60 dönümlük tarlanın ortasında gece yarısı 10 metre çapında ve 15 metre derinliğinde obruk oluştu.

Karaman’da İlk Kez Oluşan Obruk Korkuttu

Obruk nasıl oluşur?
Yer altı suyunun, karbondioksit ile birleşimi sonucu karbonik asit oluşur. Bu karbonik asit kireç taşının yoğun olduğu toprakları zamanla çözerek yer altında mağaralar oluşmasına neden olur, bir müddet sonra mağaranın üstünde bulunan toprak çöker işte bu çökme sonucu oluşan derin çukurlara obruk denir.

Facebook Yorumlar

Facebook Yorumlar