Karamanda Yaklaşan Kurban Bayramı ve yaz ayı ile birlikte mangalcının fazla kullanıldığı kömürlerinin yapımı da hızlandı.
Özelikle yaz aylarında balkon sefalarında ve mangal partilerinde güzel kokuların etrafa dağılmasında başrolü oynayan mangal kömürü zorlu aşamalardan geçiyor olsa da mangal başında sefaya dönüşüyor.

Larende Mahallesi’nde faaliyet gösteren Has Mangal Kömür işletme sahibi Cemal ve Oğlu Yusuf Çeliker, yıl boyunca çevre il ve ilçelerden gelen ağaçları yeni sistem modern ocaklarda günler süren bir çalışma ile günlük 2 ton kapasite ile Mangal kömürüne dönüştürdüklerini ifade etti.
Kömürün kaliteli olması için ocağın yavaş yanması gerektiğini ve bu işlemin de yaklaşık 2 ila 4 gün sürdüğünü dile getiren Çeliker, zor bir yapımı olan mangal kömürünü geleneksel yöntemlerle yaptıklarını dikkat çekti

Orman İşletme Müdürlükleri’nin belirlediği alanlarda orman vasfını yitirmiş ağaçlar mangal kömürüne dönüşüyor. Toplanan başta meşe ,portakal ve zeytin ağaçları öncelikle güneşte kurutulup yakılmaya hazır hale getiriliyor.

Facebook Yorumlar

Facebook Yorumlar