banner56

Tanzim Satışları İle İlgili Karamanlılar Ne Düşünüyor

Karaman TV Pazarın Sesi Programı, farklı illerde hizmete giren tanzim satışları ile ilgili Karamanlı pazarcı, manavcı ve vatandaşın ne düşündüğünü sordu.

Tanzim Satışları İle İlgili Karamanlılar Ne Düşünüyor

Pazarın Sesi - Tanzim Satışları Videosunu İzlemek İçin Buraya Tıklayın...

Pazardaki fiyatlar kış sezonunun da girmesi ile birlikte cep yakmaya başlamıştı. Vatandaş artık alışveriş yapamadığını söyleyerek hükümete seslendi. Fiyatların artmasını bahane eden bazı fırsatçılar zaten yüksek olan Pazar fiyatlarını daha çok artırarak neredeyse %400 zamlı ürünler satmaya başladı. Geçtiğimiz hafta Başkan Recep Tayyip ERDOĞAN "Halk ekmekte nasıl ucuz ekmeği vatandaşımıza gönderdiysek, sebzede meyvede, temizlik malzemelerinde de buna gireceğiz. Oyunu hep beraber bozacağız. Bu terörü estirenlere müsaade etmeyeceğiz" dedi. Amacı başka olan fırsatçılar ile mücadele edilirken maalesef çiftçimiz ve pazarcımızda zarar gördü. Bizde Karaman TV olarak tanzim satışları ile ilgili hem manava hem manavda alışveriş yapan vatandaşa hem pazarcıya hem de pazarda alışveriş yapan vatandaşa sorduk. Pazarcıların, manavcıların ve vatandaşın düşünceleri şu şekilde;

Pazardaki Satıcılar;

“Tanzim satış işi olmayacak bir iş. Çünkü aldığın fiyata sattığın zaman zarar etmiş olacaksın. Belediye zarar ettiği zaman bu vatandaşın vergilerinden ödenecek. Bu sıkıntı esnaftan, halden veya üreticiden kaynaklanan bir sıkıntı değil. Ürün üretilemiyor, az olduğu için ve üreticinin maliyetleri yüksek olduğu için fiyatlarda yüksek oluyor. Biz maliyetler artsa bile fiyatları artırmıyoruz. 2 TL’ye aldığımız soğanı tekrar 2 TL’ye sattığımız zamanlar oluyor. Tanzim noktaları değil de maliyetleri nasıl düşürürüz diye bir çalışma yaparlarsa daha kalıcı ve kesin sonuçlar alınır.”

“Bizler tanzim noktalarının kesinlikle yanlış olduğunu düşünüyoruz. Sebze meyve işi arz talep işidir. Ürün çoğaldığı zaman fiyat düşer. Zaten bu tanzim satış noktalarının fiyatlar ile ilgili bir düşüşü söz konusu olamaz. Biz zaten yüksek maliyetli aldığımız ürünü maliyetinden aşağı verirsek zarar etmiş oluruz. Buda doğal olarak pazarcılığı bitirir. Pazarcılık rekabetin olduğu bir ortamdır. Rekabetin olmadığı yerde kara borsacılık başlar. Biz bu konuda Oda Başkanlarını, Federasyon Başkanlarını göreve davet ediyoruz.”

Pazardan Alışveriş Yapan Vatandaş;

“Tanzim noktaları keşke ucuz olsun. Durumundan dolayı alabilen var, alamayan var. Ama bizde pazarcımızın zarar etmesini istemeyiz. Sonuçta onlarda başkalarından alıyor. Bu ürünleri üretirken belli bir maliyetler var. Ama tanzim noktaları ucuz olursa tanzim noktalarını tercih ederiz. Fakat tanzim noktaları pazardaki veya manavdaki fiyatları düşürmez. Çünkü zaten pazarcı o ürünü almış. Aldığı ürünü maliyetinden daha ucuza satarsa batar.”

“Biz satıcıya da üreticiye de bir şey demiyoruz. Kış olduğundan herhâlde fiyatlar yüksek. Tanzim satışlarında fiyat düşük olursa tanzim noktalarını tercih ederiz. Devletimiz imkân sunarsa kullanmak lazım. Bence tanzim satışı güzel olur. Ama pazarcılar ne der bilmiyoruz tabi.”

Manavcılar;

“Bu iş belediyenin işi değil. Sonuçta sonradan el atmış sonradan bu işe girmiş. Belediyenin bu ürünleri ucuza getirip satamaz. Zaten ürün yok. Fiyatlar ürün olmadığı için yüksek. Belediyede gidip komisyoncudan alacak bu ürünleri. Zabıtalar tablacıları kovalıyor değil mi? İzinsiz vergisiz satış yapanları kovalıyor değil mi? Neden? Biz vergilerini veren esnaf olduğumuz için. Fakat bu tanzim satış noktaları ile kendisi ile çelişiyor. Madem sen manavcılık pazarcılık yapacaksın o zaman benden vergi alma.”

Manavdan Alışveriş Yapan Vatandaşlar;

“Belediye bu ürünü ucuz alırsa ucuz satar. Ama oda ürünü aynı fiyattan alacağı için fiyatlarda çok bir oynama olmaz. Sanmıyorum bu işin olacağını.”

Üretici ise bu konu ile ilgili;

“Öncelikle üreticiden girdi fiyatlarını aşağı çekmeleri lazım. Mazot, gübre ve ilaç çok pahalı. Biz ilaca en az 20 Bin TL ödüyoruz. Üretim arz talep meselesidir. Talep çok fakat üretemiyoruz. Maliyet yüksek olduğu için ürün üretemiyoruz. Az miktarda ürettiğimiz ürünlerinde maliyetleri yüksek olduğu için fiyatları da yüksek oluyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER