Mehmet BAYRAM Çiftçilerimizin SIkıntılarını Dile Getirdi

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet BAYRAM Çiftçilerimizin Hem Girdi Maliyetlerini Hemde Su İle İligli Olan Sıkıntılarını Dile Getirdi

Reklam
17 Nisan 2019 - 09:10

Karaman'da son zamanlarda havaların yağmur yağışlı olması nedeni ile barajlarımızdaki su seviyeleride artmaya devam ediyor. Bu yıl Karaman'ı da içine Konya Ovası'nda yağışların iyi gittiğini söyleyen Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet BAYRAM; "İnşallah bundan sonraki Nisan yağışlarımız da iyi giderse çiftçi iyi bir yıl atlatacak." dedi.

Çiftçilerimizin girdi maliyetlerinin yüksekliğinden yakınan Başkan Bayram "Mahsul hasat zamanı para etmediği için çiftçimizin de böyle bir sıkıntısı var. Barajlarımızda doluluk oranı yaklaşık yüzde 60'larda. Gödet barajımızda bugün itibarı ile Yaklaşık 71 milyon metre küp su bulunmaktadır ama Karaman'da eskiden sadece şeker pancarı, hububat yani arpa, buğday ekilirken bugün Çiftçi tamamen buğday ve diğer şeyler para kazandırmadığı için tamamıyla yeşil mahsule yönelmeye başladı. Çünkü üreticimiz yaşantısını sürdürebilmemiz için mutlak surette kazanması lazım.

4 yıldır girdi maliyetlerinin iki katı artmasına rağmen hububatın fiyatı hep aynı kaldı. O yüzden çiftçilerimiz ister istemez para kazanmak için, yeşil mahsule doğru kaymaya başladı" ifadelerini kullandı.

SU SIKINTIMIZ VAR

Su ile alakalı sıkıntılar yaşadıklarını belirten Bayram, "Mahsulü ekiyorsun barajda su bitti diyorlar. Bu en büyük sorunumuz. Barajlarımızda kapalı devre sulama sistemi olmaması bunun yerine vahşi sulama yapılması suyumuzun horca akıp gitmesine neden oluyor. Ürünlerimiz susuz kalıyor. Burada  bir sıkıntı var. Çiftçilerimizin tarımsal sulama suyunu daha ekonomik kullanması için başta Gödet Barajı'mızın kapalı devre sulama sistemine geçmesi gerekiyor.

Ne kadar su var, ne kadar arazi sulanabilir bunların hepsinin kontrol altına alınması lazım. Karamanlı üreticilerimizin maliyetlerini düşürmek açısından en önemli sorunlarımızdan birisi olan kapalı devre sulama sistemine geçmek için tüm Karamalı siyasi bürokrat ve STK temsilcilerimizden üreticilerimiz adına destek bekliyoruz. Bunu hep birlikte çözmemiz lazım" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum