banner56

Karamanlıların Çözülmesini İstediği En Önemli Sorunlar

2019 Yerel Seçimleri Öncesi Sizlerden Gelenler İle Derlemiş Olduğumuz "Karamanın ve Karamanlıların " En Önemli Sorunları

Karamanlıların Çözülmesini İstediği En Önemli Sorunlar

Yerel seçimlere artık son bir gün kaldı. Sahadaki rekabet sürmeye devam ederken bütün vatandaşların ortak dilden söylemiş olduğu ve sizlerden tarafımıza iletilen sorunları, problemleri sizler için derledik.

Günümüz Karaman'ı artık gelişmeye başlamış, ulusalda ticari faaliyetlerini arttırmış ve kısmen ismini duyurabilmiş bir şehir. Şehrin organize sanayi bölgeside oldukça aktif olup ithalat ve ihracat konusunda her geçen gün büyümeye devam ediyor. Karamanda bu gelişmeler olurken Karaman'ın bazı problemleride çözüm bekliyor. Karamanlıların dilinde Karaman'ın en büyük problemleri başlıca şu şekilde;

Esnaf;

Karaman esnafı çarşı aktifliğinin hala devam etmesine rağmen piyasa içerisindeki nakit döngüsünün azalmasından şikayetçi. Masrafların karı geçmesinden dolayı sürümden kazanamayan Karaman esnafı, vatandaşın artık ucuz arayışından dolayı alışverişini ucuz sürüm pazarlarından yapıyor. Bu internetten yapılan alışverişlerde olabilir, sehir dışı gezilerinde yapılan bir alışverişte. Karaman piyasasında işleyen nakit dönüşümü Karaman'da kalmıyor. Karamanlıların cebinden çıkan nakit, Karaman esnafının cebine girmiyor. Karaman esnafı sorunlarını bu şekilde dile getiriyor.

Otopark ve Trafik Sorunu;

Gelişen Karaman'da şehir merkezinin büyümesi ve uzaklaşması nedeni ile araç kullanımının artması kaçınılmaz oldu. Her geçen gün artan ve yoğunlaşan trafikte insanlar "Burası İstanbul trafiğini geçti." şeklinde söylemlere başladı. Çevre mahallelerden araçları ile şehir merkezine gelen vatandaşlarda araçlarını park edecek yer ararken kendilerini biranda içinden çıkılmaz bir hal içerisinde buluyor. Hatta bazı vatandaşlar trafik ve otopark sorununun imar ve yerleşim planı sorunu çözüldüğü zaman sorunun ortadan kalkacağını söylüyor.

Sosyal - Kültürel Aktiviteler ve Tarihi Mekanarın Kullanılması Korunması;

Şehrimiz eski Karamanoğlulları veya daha önceki dönemlerden bugünlere kadar tarihi mirasını korumuş ve sahip çıkmıştır. Fakat son dönemlerde kültürel mirasımızı korumakta güçlük çekiyoruz. Karaman müzesel alan bakımından iç anadolu bölgesinde önemli yere sahip. Fakat vatandaşlarımız şehrimizde bulunan tarihi emanetlerimizin korunması konusunda daha hassas olunmasını istiyor. Örneğin Karaman Kalesi ve müştemilatının günden güne zarar görmesi konusunun çok üzücü olduğu belirtiliyor. Bu tarihi mekanların duvarlarından tutun da iç yapısına varıncaya kadar her tarafı zarar görmüş durumda. Dışarıdan ziyarete gelen vatandaşlar Kalenin etrafındaki sprey boyalar ile yazılmış yazıları görünce üzüldüklerini beyan ediyor. Karamanlılar tarihi mekanların en azından sosyal ve kültürel faaliyetlerde halka açık ve aktif bir şekilde kullanılmasını istemekte.

Karaman Belediye Spor

Vatandaşlarımızla yaptığımız mülakat neticesinde bir çok kişinin dile getirdiği problem Karaman Belediye Spor oldu. Vatandaşlar " Biz Karaman olarak kendimizi ve şehrimizi en iyi tanıtacak olan unsurlardan birini kullanamıyoruz. Karaman Belediye Spor daha fazla canlandırılması lazım. Sonuncu olan takımlara dahi yeniliyor takımımız. Takımımızın desteklenmesi lazım. Yeni gelecek belediye başkanının öncelikle Karaman Belediye Spor konusunda çalışma yapmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

Karaman Sokaklarında Gezen Başı Boş Köpekler

Henüz geçen aylarda Karaman'da bir çok kişi Karaman'da köpek saldırılarından dolayı yaralandı. Karaman Belediye bu konu ile ilgili olarak fazlasıyla şikayet aldı. Zabıta ekipleri şehir merkezinden topladıkları köpekleri Karaman şehir dışına bıraksada köpekler tekrar şehir merkezine geldi. Vatandaşların bu konu ile ilgili düşünceleri ise köpek barınakları yapmak ve aktif olarak bu barınakların işlemesi. Bu konuda temmeni hem hayvanların aç kalmaması hemde daha temiz yaşam alanlarında bakımlı bir yaşam sürdürmeleri.

Şehir İçindeki Park Alanlarının Düzenlenmesi

Yer yer yaz akşamları Karamanlıların zamanlarının en çok geçirmiş oldukları alan mahalle parkları. Fakat küçük çocuk nüfusunun fazla olmasından dolayı anne ve babalar parklara çocukları ile çıkıyor. Fakat anne ve babalar bu parklardaki oyun alanlarının orta yaşlardaki çocuklar için olduğunu düşünüyor. Mahalle parklarına düzenleme getirilerek küçük çocukların güvenli bir şekilde oynayabileceği oyun alanları inşa edilmesi isteniyor.

Karamanlı Gençlerin Sosyal Aktivitelere Yönlendirilmesi

Karamanlı gençlerin son zamanlarda yaşanan olaylarda da şahit olduğumuz gibi büyük sorunları var. Karaman İl Emniyet Müdürlüğü yapmış olduğu başarılı çalışmalarda Karaman'a uyuşturucu madde vb. gibi kimyasalların girmesinin önünü kesti. Fakat vatandaşlar gençlerin sosyal ve kültürel aktivitelerinin olmadığını düşündükleri için kavgalar ve yaralamalı olayların arttığını düşünüyor. Gençlerin daha çok sosyal işlerin veya sportif içerisinde bulunmasını sağlayarak onlara destek çıkılması isteniyor.

Engelli Park Yeri ve Rampa İşgalleri

Görme engelli vatandaşlar için zorunlu hale getirilen sarı çizgi uygulaması Karaman'da da hizmete gireli uzun zaman oldu. Fakat kullanımı konusunda hala bilinmesi gereken eksiklikler var. Görme engelli vatandaşlar sarı çizgiyi kullanarak yolunu bulmaya çalışırken biranda önüne bir manav tezgahı veya reklam tabelası çıkabiliyor. Şehirdeki trafik ve otopark sorunu engelli park alanlarınıda etkiliyor. Vatandaşlar tekerlekli sandalyeli engelliler için de ayrıca rampa düzenlemesi istiyor. Tekerlekli sandalye ile yaşamlarını sürdüren vatandaşlar başkalarının yardımı olmadan gezebilmelerini arzu ediyor.

Kaldırımların Bozukluğu

Karaman'ın en işlek caddelerinden birisi olan İsmet Paşa Caddesinde hergün binlerce insan yürüyor. Fakat kaldırımların bozuk olması hem şehrin yapısına zarar veriyor hemde o kaldırımlarda yürüyen insanlara. İsmet Paşada yürürken hastanelik olan çok sayıda vatandaşımız mevcut. Özellikle yaşlılar kaldırımların altındaki toprak boşluğu nedeni ile kaymasından dolayı bir çok kez düşerek yaralandılar.

Karaman'ın Hala İlçe Olarak Bilinmesi, Yetersiz Tanıtım

Karaman 21 Haziran 1989 yılında Konya'nın İlçesi iken dönemin Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL vesilesi ile İl olmuştur. Aradan uzun süre geçmesine rağmen halen şehir dışında Karaman dediğimiz zaman "Konya-Karaman mı?" şeklinde sorularla karşı karşıya kalıyoruz. Vatandaş bunun nedenini ise hem Karaman'ın sportif faalilyetlerde kendini gösterememesi hemde yeteri kadar tanıtımının yapılamaması, isminin duyurulamaması olarak görüyor. Marka bir şehir olursa Karaman zaten tanınacaktır. Karamanlıların en çok muzdarip olduğu sorunlardan birisi hala ilçe olarak bilinmesi.

Çevre Düzenlemelerinde Yolların Yeteri Kadar Tamir Edilememesi, Asfalt ve Peyzaj Çalışmalarının Yetersizliği

Gittikçe gelişen şehrimizdeki en başta gelen sorunlardan biriside asfaltlama çalışmalarının yetersizliği. Yapmış olduğumuz bir özel haberde Karaman Belediyesinin önünde bulunan yoldaki çukurlar konusunda vatandaşlarımızın şikayetlerini yetkililere iletmiştik. Yetkililer hemen gereğini yapmış ve çukurları kapatmıştı. Fakat şehir merkezininde büyümesinden dolayı Karaman Merkez de bulunan hasar görmüş yeteri kadar asfaltlama çalışması yapılmamış hala çok sayıda yol var. Vatandaşlar "Karaman'ın merkezinde olmamıza rağmen hala toprak yollar var. Kışın her taraf çamur. Şehirde yaşamamıza rağmen toprak yol sayısı oldukça fazla." şeklinde şikayetini dile getiriyor. Eksik yapılan asfaltlama çalışmalarında da vatandaşlar sorun yaşıyor. Örneğin 4. Toki yolundaki yapılan asfaltlama çalışmalarında çalışmaların yarıda kaldığı görülmekte. 4. Toki sakinleri aynı zamanda akşam saat 21.00'dan sonra ulaşım olmadığını belirterek ulaşım problemlerine de bir çözüm bekliyor.

Sizlerde Karaman'ın Çözülmesini İstediğiniz En Önemli Sorunlara Eklemek İstediklerini Aşağıdaki Yorum Kısmına veya Facebook Sayfamıza Ekleyebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2019, 20:53
banner80
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yusuf Öksüz
Yusuf Öksüz - 12 ay Önce

Sanayisini daha cok bisküvi fabrikalari üzerine oturtmuş ve ne değişik sektörlerde fabrikalar nede bisküvi üzerine yeni bir fabrika kurulmuş değil organizeye bisküvi haricinde ağır sanayinin gelmesini hızlı treni ve havaalaninin bir an önce yapılmasını çalışma saatlerinde düzene gidilmesini iş hayatı dışında ucretsiz olarak katilabilecekleri sosyal aktivitelerin yapılmasını ve herkesin katılabileceği ücretsiz kursların yapılmasını istiyorum sokak calgocilariyla müzikli günlerin geçeceği aynı zamanda dini yönden bilgilerin verileceği sohbetler konusmalar halkın günlük yaşamda ihtiyaç duydukları bilgilerin verileceği seminerler in verilmesini istiyorum ayrıca yardıma muhtaç insanlara incitmeden yardımların yapılmasını devletimiz yapamadı ama belediye olarak okuyan her öğrenciye olmasa bile yardıma muhtaç öğrencilere aylık belirli miktarda nakit paranın verilmesini büyük şehirlerde olduğu gibi konuşarak tedavi eden psikologların Karaman'da da olmasını ve maddi sıkıntısı olan insanların ücretsiz olarak sağlanmasını belediye yetkilerinden bekliyorum

Can tarik
Can tarik - 12 ay Önce

Bir sehirin modernliği gelismisliği insana verdiği değer ve saygı ile ölçülür.
1. Yaya ksldırimlari genisletilmeli Esnafın ve aracların ysys kaldırımlarını ve yaya gecitlerini işgalleri önlenmeli. Yaya ksldırimlarina arac cikmamasi icin konulan mantar ve direk gibi engellerin yok edilmesine göz yummamali hasar goren derhal yenilenmrli. Yaya gecitleri eksiksiz boya ve isaretlerle belirlenmeli. Duraklara arac parkına kesinlikle göz yumulmamalı.
Karamanin vitrini durumundaki Aktekke meydanınin yenilenmesi ve araç girişine mutlaka kapatılmasi. Aktekke - kale arasina yeni yapılacak sehir parkınin altınin otopark olarsk değerlendirileblecek şekilde planlanması.
Tarihi eser ve kültur varliklari ile ilgili detayli bir değerlendirme yapılıp tarihi eser niteligi olmayan çökmüş meczup kerpic ve toprak binaların kotu goruntüsünden ve tehlikesinde sehir kurtsrilmali. Tehlikrli binalar derhal bosaltılip yikimi saglanmali. Aktekke kale arasina yapılması planlanan yasam alanina büyuk ķaramana yakisacak kspatisesi çok büyuk bir cami ve kulliyesi planlanıp yapılması saglanmali. Yaya kaldirimlarindaki bütün engeller kaldırilmali. Şemsiyeler, yağmurluklar, trofalar ilan panolari vs.

M EVREN
M EVREN - 12 ay Önce

KARAMAN İN EN BÜYÜK DERDİ HALK PAZARI DİR. TÜRKİYENİN EN PAHALI VE EN KÖTÜ SEBZE VE MEYVE SİNİ KARAMAN HALKI I YİYOR. .ÇARE VAR

SIRADAKİ HABER

banner23

banner22