Karaman'ın Taş Binası | Tarih Kokulu Yapıtlar

Bir çok Karamanlının farklı farklı anılarının olduğu mekânların eski fotoğraflarını görünce duygulanmamak elde değil.

Reklam
05 Ağustos 2019 - 11:35

Karaman Taş Bina

Taş bina Karaman'ın önemli mimari yapıtları arasında yer alıyor. Taş bina kitabesinde yer alan bilgilerde binanın müteahhidi Boynukalınzadelerden Hacı Ali Ağa, mimarı ise Molla Usta ismi bir zât.

Taş bina 20. yüzyılın başlarında, Osmanlı'nın son dönemlerinde inşa edilen, Osmanlı'nın son demlerini yaşayan bir binadır. Eski fotoğraflarına bakıldığı zaman ve büyüklerimizin anlattığı kadarı ile buranın bir devlet dairesi olarak kullanıldığını anlıyoruz.

Burada Kaymakalık, Çiftçi Bankası, Maliye ve İcra Daireleri, Belediye gibi önemli kurumlar çalışmış. 70. yılların başında Taş binanın hemen karşısına yeni belediye binası yapılınca Taş bina tamamen boşaltılarak kapısına kilit vuruldu. Hemen hemen 10 yıl civarlarında boş kalan bina, 80'li yıllarda çeşitli meslek sahibi esnaflara tahsis edildi. Hatta üst katı kütüphane olarak bile kullanıldı. Bir çok öğrencinin kütüphaneyle tanışmasında büyük etken olan bu yapıtın alt katları kırtasiye, muayenehane, yazıhaneler olarak hizmet verdi.

Günümüzde ise Anadolu'da yapılmış ilk belediye binası olarak, Karaman'ın tanıtım konusunda önemli rollerden birine sahiptir.

Burası kimimizin çocukken önünden geçerken ihtişamla baktığımız, ellerimizi duvarlarında gezdirdiğimiz, bir çok anımıza, hatıramıza şahit eden Karaman'ın en önemli tarihsel mimarilerindendir. Karaman'ımızın değerlerini arkamızdan gelen yeni nesile, çocuklarımıza, gençlerimize anlatalım.

Karaman Haber
Haber: Oğuz Bektaş

( 70-80 Yıllarda Karaman Taş Bina )

( Günümüzde Karaman Taş Bina )

YORUMLAR

  • 0 Yorum