Karaman'da Kelebek İstilası

Kalabalık Gruplar Halinde Uçuşan Kelebekler Karaman'a Akın Etti

15 Nisan 2019 - 14:29 - Güncelleme: 15 Nisan 2019 - 15:08

Karaman'da kalabalık gruplar halinde uçan kelebekler görenleri hem hayrete düşürdü hemde ilgi uyandırdı. Kelebeklere çarpmak istemeyen sürücüler hızlarını 30 - 40 km'ye kadar düşürselerde buna engel olamadılar.

Özellikle Karaman Mut yolunda çok kalabalık gruplar halinde uçuşan kelebekler aynı zamanda meyve yetişricilerinide tedirgin etti. Yalnızca Karaman'da değil Mersin ve Mersine bağlı bölgelerde de kelebeklerin yoğun şekilde tarım arazileri ve şehrin bazı kısımlarında görüldüğü öğrenildi.

TARIM ÜRÜNLERİ VE ARAZİLERİNE ZARARI YOK

Bu kadar kelebeği ilk defa bir arada gören çiftçiler tedirgin oldu. Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden konuya ilişkin yapılan açıklamada; bu kelebek türünün "diken kelebeği" olduğu ve "Vanessa-Cynthia Cardui" olarakta bilindiği, tarım ürünlerine ve arazilerine herhangi bir zararının olmadığı bildirildi.

DİKEN KELEBEĞİ "Vanessa-Cynthia Cardui" Nedir?

Bu kelebek türü Türkiye'nin her yerinde görülmektedir. Mart ve Kasım aylarında toplu şekilde, koloniler halinde tüm sezon uçarlar ve 3-4 nesil oluşturabilirler. Bu kelebekler kuzeyden güneye göç edebilen kelebeklerdir. Bu türk büyük bir göç dalgasına en son Muğla'nın Fethiye İlçesinde 2001 yılı Mayıs ayında rastlanılmıştır.

Diken Kelebekleri aynı zaman Haziran ayında da Hayıt çiçeklerini istila ederler. Cucurbitaceae, Asteraceae, Fabaceae, Vitaceae, Malvaceae, Brassicaceae, Boraginaceae türlerinin yaprakları çok sever bunlarla beslenirler. 

Oğuz BEKTAŞ / Özel Haber

YORUMLAR

  • 1 Yorum