banner56

KARAMAN'DA DİL BAYRAMI COŞKUSU 

Türkçe'nin Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından resmi dil olarak kabulünün 721. yıldönümü törenlerle kutlandı. 

KARAMAN'DA DİL BAYRAMI COŞKUSU 

TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Kültür Bakanı İstemihan Talay, Karaman ve Konya milletvekillerinin katıldığı "Türk Dili Bayramı" törenleri coşkulu geçti. Çetin ve Talay, etkinlikler çerçevesinde düzenlenen fuarın açılışını da yaptılar. 
Törene ilk olarak Dil Parkına TBMM ve Karaman protokolü adına birer çiçek konuldu. Daha sonra Karamanoğlu Mehmet Bey'in türbesine gidilerek dua edildi. Dua sonrasında protokol ve vatandaşlar yürüyerek tören alanına gitti. Törende konuşan Karaman Valisi Hakkı Teke ve Belediye Başkanı Yaşar Evcen, Karaman'ın Türk Dilinin gelişmesinde önemli bir merkez olduğunu belirttiler. 
Kültür Bakanı İstemihan Talay da yaptığı konuşmada, "Türk dili günümüzde dünyanın en çok konuşulan dileri arasında yer almaktadır" dedi. 
TBMM Başkanı Hikmet Çetin de, Türkçe'nin Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından resmi dil olarak kabul edilmesinin Türkçe açısından önemli olduğuna değindi. Çetin, Türkçe'nin bugünlere, Karamanoğlu Mehmet Bey ve Türkiye Cumhuriyeti'nin çalışmalarıyla geldiğini anlattı. 
Törende temsili olarak, Karamanoğlu Mehmet Bey'in, "Bundan böyle, evde ve mecliste Türk Dilinden başka dil konuşulmaya" fermanı okundu. Hikmet Çetin ile İstemihan Talay'a bu fermanın yer aldığı birer de şilt hediye edildi. 
Karaman'daki Türk Dil Bayramı kutlamaları çerçevesinde, Karaman Kalesi'nde düzenlenen halk konserine yaklaşık 8 bin seyirci katıldı. Ünlü Türk Halk Müziği sanatçısı Songül Karlı hayranlarıyla buluştu. 
MEHMET DAĞLI/SELAHADDİN KOYUNCU 
KARAMAN (İHA) -

banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22