banner56

Dış Ticaret Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Karaman KTSO'da Dış Ticaret Eğitim Semineri Verildi.

Dış Ticaret Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği koordinasyonunda Odamız ev sahipliğinde Karaman’da ihracat seviyesinin yükselmesi bölge ülkeleri ile yapılan ticaretin ve ihracatın artmasına, dış ticaret ile ilgili firma ve kuruluşlarda çalışan elemanların bu konudaki bilgi ve becerilerini geliştirme, ayrıca nitelikli eleman yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla, odamız  toplantı salonunda üyelerimize yönelik  Dış Ticaret Eğitim Semineri verildi.

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Ticaret Uzmanları Hürol Karlı ve Ozan Murat Ergan'ın eğitimci olarak katıldığı toplantıya Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Çelik, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökhan Alkan, Yönetim Kurulu Üyeleri ve firma yetkilileri katıldı.  

KTSO Başkanı M. Gökhan Alkan'ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantı Ticaret Bakanlığı Eğitim Uzmanları Hürol Karlı ve Ozan Murat Ergan'ın  seminere katılanlara yönelik Ticaret Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan “İhracata Yönelik Destek  Programlarının” tanıtılması ve  hedef pazar ülkeleri ile ilgili teknik bilgiler sunumu ile devam etti.

İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları, İhracat Mevzuatı/Dâhilde ve Hariçte İşleme Rejimleri,  Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği, Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi, Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi, İş dünyası için Ticari Bilgiye Erişim ve Ticarette Teknik Engeller gibi konularda sunumlar yapıldı. Sunumlar sonunda ihracatçılarla yapılan toplantı soru cevap bölümüyle devam etti.

Rekabetin yoğun bir şekilde yaşandığı günümüz dünyasında işletmelerin başarılı olmaları için “İhracata Yönelik Devlet Yardımları Kararı” kapsamında firmaların pazarlama ve üretim becerilerini geliştirmeleri, Karaman ihracatının yükseltilmesi, bölge ülkeleri ile yapılan ticaretin geliştirilmesi ve devlet desteklerinin artması amacıyla yapılan bu seminerlerde en büyük hedef  Karaman ihracatının arttırılmasıdır. Oda olarak İl  genelinde faaliyet gösteren firmaların kendilerini ve iş hacimlerini geliştirmeleri, yurt içinin yanı sıra yurt dışına açılabilmeleri adına daima aydınlatıcı eğitimler, seminerler ve fuarlara destek vererek,  bu ve benzeri etkinliklerin Karamanlı  işletmelerin kurumsallaşması ve uluslar arası sektörde markalaşmaları için büyük bir ihtiyaçtır.

Bizler Karaman Ticaret ve Sanayi Odası olarak İlimiz ihracatının yükseltilmesi ve ülkemiz ihracatına katkı sağlanması için projeler hazırlanmakta ve İlimizin ihracat kapasitesini artırmaya yönelik gayret göstermekteyiz. Bu doğrultuda bu gibi eğitim ve seminerleri düzenlemeye devam edeceğiz.

banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22