2014 yılında inşaatına başlanılan Konya-Karaman hızlı tren projesinde sona geliniyor. Konya-Karaman-Mersin hızlı tren hattının ilk etabı olan Konya-Karaman bölümünün yıl sonunda tamamlanması planlanıyor.

İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayacak Konya-Karaman-Mersin hızlı tren hattının ilk etabı olan Konya-Karaman bölümünde sona yaklaşılırken, Karaman Merkez’de yer alan YHT Gar’ı modern bir hale dönüştü.

ESKİ GAR’DAN ESER KALMADI

Osmanlı’dan günümüze kadar gelen mevcut demiryolu hatlarını modern hale getirirken, 1. İstasyon ve 2.İstasyon caddelerinin kesişme noktasında yer alan Tren Garı yapılan inşaat ve sinyalizasyon çalışmalarından sonra modern bir hale dönüştü. Gar içerisinde, Alt geçitlerde yürüyen merdivenler bulunuyor.
Mülkiyeti Karaman Devlet Demiryolları arazinde yer alan Toprak Mahsullerine ait depolar Çelik Silolar Sökülmeye Başlandı.

Konya-Karaman arası 40 dakikaya düşecek
Saatte 200 kilometre hıza ulaşacak tren ile Konya-Karaman arası 40 dakikaya düşecek. Projede, 20 adet vasıta üst geçidi, 19 adet vasıta alt geçidi, 14 adet yaya alt geçidi, 2 yaya üst geçidi, 1 adet demiryolu köprüsü, 2 adet servis menfezi, 71 adet menfez olacak.

Facebook Yorumlar

Facebook Yorumlar