banner56

Karaman Tanıtım

Karaman (Larende)

Karaman 15 Haziran 1989 Yılında Türkiye'nin 70. İli Olmuştur

Eski adı Larende olarak bilinen ilimiz Karaman 15 Haziran 1989 tarihinde çıkan ve 21 Haziran 1989 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 3578 sayılı kanun ile Türkiye Cumhuriyeti’nin 70. İli olmuştur.

( Karaman'ın Olduğu Gün, Karamanlılar Kutlama Yapıyor ) 15 Haziran 1989

Karaman'ın Coğrafi Konumu, Özellikleri ve Değerleri

Karaman, 37.11 kuzey enlemleri ve 33.15 doğu boylamları arasında bir çok coğrafi zenginliklerin bulunduğu İç Anadolu bölgesinin güneyinde yer alır. Karaman’ın hemen kuzeyinde Hz. Mevlana’nın meftun olarak bulunduğu Konya, güneyinde tantunisi ile meşhur Akdeniz’e kıyıları bulunan Mersin, batısında ise Türkiye’de turizmin en canlı olarak yaşandığı sıcak iklimi ile bilinen yine Akdeniz’e kıyıları bulunan Antalya yer alır. Karaman’ın deniz seviyesinden yüksekliği 1.033 metredir. Karaman’ın yüzölçümü ise 8.869 km²’dir.

Bu içerisinde oldukça zengin tarihsel ve kültürel mirasların bulunduğu güzel şehrimizin merkez ilçesi dahil 6 ilçesi bulunmaktadır. Bunlar sırası ile şöyledir; Merkez İlçe, Ayrancı, Başyayla, Ermenek, Kazımkarabekir ve Sarıveliler’dir.

Karaman'ın İklimi

Karaman iklim yönünden kışları Toroslardan gelen sert soğuk ve kar yağışlı, yazları ise Akdeniz’den gelen sıcak ve kurak karasal iklim özelliklerini taşır. Göksu Vadisinde ve Torosların Güney yamaçlarında iklim daha yumuşaktır. Karaman’ın yağış ortalaması 336,3 kg/ m²’dir. Buda ilimizin en az yağış alan iller arasında olduğunun göstergesidir.

Karaman’da Konya ovası gibi düzlük bir sahaya sahiptir. Batısında 2.481 mt. Yüksekliğindeki Hacıbaba Dağı, kuzeyinde ise heybeti ile Karaman’ın sembollerinden birisi olan ve içerisinde onlarca tarihsel ve kültürel mirası barındıran 2.271 mt. Yüksekliğinde Karadağ, güneyinde ise Türkiye’nin Akdeniz kıyılarına paralel olan, Irak sınırına kadar yaklaşık 2.000 kilometrelik bir uzunlukta olan Toros dağları zincirinin bir halkası olan orta Toroslar bulunmaktadır.

Karaman’ın sınırları içerisinde masmavi rengi ile gönülleri ferahlatan ve huzur kaynağı olan adını renginden alan Göksu Şelalesi, İbrala Deresi, Gödet Deresi, Ermenek Çayı ve Kocadere akarsular olarak bulunur. Karaman’ın coğrafi haritasında neredeyse her bölgede bir akarsu görebilmek mümkündür. Buna ek olarakta doğu bölgesinde Akgöl, kuzeyinde ise Acıgöl bulunmaktadır. Dünya’da sadece 3 tane bulunan bir meteor krateri olan Meke gölüde Karaman’a yaklaşık 40 km. uzaklıktadır. Aynı zamanda küçük bir göl olarak yolculuğa başlayan ve daha sonra suni gök olarak geliştirilen 2002 yılında Göksu çayı üzerinde enerji üretimi için yapımına başlanan, Dünyanın en yüksek 26.cı, Avrupa’nın 6.cı, Türkiye’nin ise 1.ci barajı olma unvanına sahip olan Ermenek Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Gödet Barajı, Ayrancı Barajı ve İbrala Barajı’da suni gölleri arasında yer almaktadır.

Karaman sağlam bir arazi yapısına sahip olup, Türkiye’nin 5. Derece deprem kuşağında bulunmaktadır. Yani diğer illere göre deprem riski en az olan iller arasında güvenli bölgede bulunmaktadır.

( Ermenek Barajı / Ermenek / Karaman )

Karaman'da Tarım

Tarımsal olarak topraklarının çok verimli olması Karaman köylerindeki yaşamın halen tarım üzerine kurulu olduğunun göstergesidir. Karaman bölgesinde tarımda oldukça aktif olarak devam etmektedir. Çiftçi nüfusunun yoğunluğu Karaman’ın ihracat konusunda da gelişmesine sebep olan faktörlerdendir. Karaman’ın meşhur elması tırlar ile tonlarca hem Türkiye’ye hem de Avrupa’ya ithal edilmektedir. Aynı zamanda mısır, nohut, buğday ekimleri de Karaman topraklarında yoğun olarak yapılmaktadır.

Karaman'ın Çocukları

Karaman hemen hemen tüm Türkiye’de olduğu gibi çocuklarını misketler, saklambaçlar, topaçlar, ceviz oyunları, çelik çomak, kemik, bilyeli araba, gömme çelik, uzun eşek, birdir bir, beştaş ve tiskelembiç gibi oyunlar ile büyüttü. Eskiden Konya’nın bir ilçesi olması nedeni ve halkın maddi imkansızlıkları nedeni ile dönemin çocukları maddi imkansızlıklar içerisinde büyümüş fakat büyük çoğunluğu eğitim ve öğretime önem vermiş okullar okuyarak Türkiye’de şuan da olduğu gibi önemli mevkilerde görev almışlardır.

Karaman'ın Önemli Şahsiyetli

Karaman; Karamanoğlulları Beyliğinin ilk kurucusu ve hükümdarı, “Bundan geru divanda, dergahta, bargahta, mecliste ve meydanda Türkçe'den başka dil kullanılmaya!” diyerek Karaman’ı Türkçe’nin başkenti ilan eden Karamanoğlu Mehmet Bey’in, bir Bektaşi dervişi olan, 1210 veya 1215 yılları arasında doğduğu tahmin edilen, Hacı Bektaşi Veli’nin halifesi olan Tapduk Emre Hazretlerinin, sevgi, muhabbet ve hoşgörünün dili olan Yunus Emre Hazretlerinin, yine Dünya’ya “Gel ne olursan ol yine gel” düsturu ile hoşgörü ile çağrıda bulunan ve sema ayini ile Zikrullah’ın sembolleri haline gelen Hazreti Mevlana’nın annesi Mümine Hatun Hazretlerinin, çıktığı önemli görevlerin hepsinden başarı ile dönen ünlü Türk denizcisi Piri Reis ve daha onlarca önemli şahsiyeti içinde bulunduran kadim bir memlekettir.

( Hz. Mevlana'nın Annesi Mümine Hatun / Karaman / Aktekke Camii )

( Karamanoğlu Mehmet Bey / Fermanı / Konya yolu Karaman Girişi )

( Hz. Yunus Emre'nin Hocası Tapduk Emre Hazretleri ve Yunus Emre Hazretlerinin Türbesi / Karaman / Merkez / Yunus Emre Camii )

Karaman'ın Yemekleri

Karaman yöresel yemek kültürünü de halen kaybetmiş değildir. Yemek kültürüne belki de en fazla sahip çıkan illerimiz arasında yer alır. Yörede arabaşı, calla, etliekmek, bulgur pilavı, gılan böreği, batırık, kısır, fırın kebabı, töğmeken ve guymak gibi saymakla bitiremeyeceğimiz harika lezzetli mutfağında bulundurmaktadır.

( Arabaşı Hamuru ve Çorbası )

( Etliekmek )

( Bulgur Pilavı )

banner23

banner22