Karaman CHP Milletvekili Av. Ünver'den Kanun Teklifi: '' Süt Ürünlerinde KDV %1'e Düşürülmeli ''

CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, süt ve süt ürünlerinde yüzde 8 olan KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi için kanun teklifi verdi. TBMM Genel Kurulu’nda da konuşan Ünver, “Bu konuda yetki sahibi olan makamları göreve davet ediyorum.” dedi.

Reklam
Reklam
Karaman CHP Milletvekili Av. Ünver'den Kanun Teklifi: '' Süt Ürünlerinde KDV %1'e Düşürülmeli ''
01 Nisan 2021 - 12:06

Kanun teklifinin gerekçesinde devletin Anayasal hükümler gereği vatandaşı koruyucu tedbirler almakla görevlendirildiğini hatırlatan Ünver, “Süt ve süt ürünleri temel hayvansal protein kaynağıdır ve süt ve süt ürünlerindeki %8 KDV oranı, vatandaşın hayvansal proteine erişimini zorlaştırmaktadır. Sektör temsilcileri ise bu durumun kayıt dışını özendirdiğini ve haksız rekabete ve milli gelir (vergi) kaybına da yol açtığını ifade etmektedir.” ifadelerine yer verdi. Ünver, kanun teklifinin kayıt dışı üretim ve haksız rekabetin önüne geçme, üreticilerin ve tüketicilerin korunması, vatandaşın süt ve süt ürünlerine kolay bir şekilde erişiminin sağlanması amacıyla hazırlandığını aktardı.

Üretici,Zararına Süt Satıyor

Süt ve süt ürünlerinde KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesi hakkında verdiği kanun teklifinin ardından, konuyu TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma ile de dile getiren Ünver, “Ülkemizde sürekli artan yem fiyatları nedeniyle hayvan yetiştiricilerinin sorunu bitmek bilmemektedir. Özellikle, işletmecinin işletmesine 2 lira 80 kuruştan giren süt, üreticiden 2 lira 60 kuruşa çıkmaktadır. Bu fiyat, süt üreticisinin zararına süt satmasına yol açmaktadır.” diye konuştu.

Süt Ürünleri Marlette Cep Yakıyor

İşlenen süt ürünlerinin market ve şarküterilerde yüksek enflasyonun etkisi altında fahiş fiyattan satıldığını söyleyen Ünver, “Peynir 40 liraya, tereyağı 70-80 liraya satılmaktadır; tüketici de bu fiyatlardan süt ürünü alamamaktadır.” dedi. Süt ürünleri üretim yerlerinin ise alım gücünün düşmesi nedeniyle piyasada ürünlerini satacak alıcı bulamadıklarını dile getiren Ünver konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Bu sebeple, Et ve Süt Kurumu piyasadaki sütü toplayarak süt tozuna çevirme kararı almıştır. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar için yaşamsal önem taşıyan süt ve süt ürünlerine erişebilirliği artırmak için süt ürünlerinde KDV yüzde 1'e düşürülmelidir. Bu konuda yetki sahibi olan makamları göreve davet ediyorum.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum