Karaman'ı Korkutan, Avizeleri Sallayan Şimşek Sesleri

Karamanlılar çok şiddetli çakan şimşekleri evlerinde hissetti.

Karaman'ı Korkutan, Avizeleri Sallayan Şimşek Sesleri
31 Ocak 2021 - 22:10 - Güncelleme: 31 Ocak 2021 - 23:03
İlimiz Karaman'da hava durumu 6 derece ile seyir ederken çok yüksek gök gürültülü sağanak yağıştan dolayı çakan şimşekler şehir merkezinde hissedildi. Yer yer elektriklerin de kesilmesine neden olan şimşek çakmaları, şehir merkezine çok yakın noktalara düştü. Vatandaşlar ise bu durumu evlerinde sarsıntı ve avizelerin sallamasıyla çok net bir şekilde hissetti. Çakan şimşeklerden dolayı irkilen vatandaşlar ise pencerelere çıktı.

En son meydana gelen şimşek çakması ise şehir merkezine çok yakın bir noktaya düştü. Henüz haber merkezimize ulaşan net bir bilgi olmasa da bu yüksek gürültülü şimşek çakmasının ardından sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle sakinliğini koruyan caddelerdeki sessizliğin yerini itfaiye ve ambulans sirenleri aldı.

GELİŞMELER

- Yıldırımın Karaman Valilik binası yerleşkesinde bulunan 112 Çağrı Merkezine ait vericilere düştüğü öğrenildi. Haberi okumak için buraya tıklayınız.

Şimşek Çakmalarına Karşı Alınması Gereken Önlemler

 - Gök gürlediği zaman, kapalı bir yere sığının.
- Gök gürültülü hava olayları başladığında emniyetli bir yere gidilerek yıldırımdan korunmak mümkündür. Yapılan çalışmalarda, çok sayıda yıldırım mağduru, fırtınadayken yıldırıma yakalandıklarını ve emniyetli bir yere sığınamadıklarını söylemektedir. Bazı mağdurlar ise emniyetli bir yere 5-10 dakika daha erken gidebilselerdi yıldırım çarpmasından korunmuş olacaklardı.
- Bazı insanların çarpılmaları dışarıya çok erken çıkmaları yüzünden olmuştur.
- Son gök gürleme sesini işittikten sonra en az 30 dakika emniyetli bir bina yada araç içinde kalınmalıdır.
- Bazı mağdurlar evlerinde ya da bina içindeyken herhangi bir elektrikli alet ya da kablolu telefon kullanırken yıldırıma çarpılmışlardır.
- Diğerleri su borusu sistemi, bir metal kapı ya da pencere çerçevesine temas etmişlerdir. -v - Yakınınızda bir gök gürültülü fırtına olduğunda elektrik iletici yüzeylerle temastan kaçınılmalıdır.

Ayrıca yıldırım riskini artırabilecek şu durumlardan kaçınmalısınız:

Bir alandaki en yüksek şey siz olmayın. Tek başına yüksek ağaçlar, kuleler ya da elektrik direklerinden ve pencerelerden uzak durun.  Yıldırım, alanda bulunan en yüksek nesnelere düşmeye meyillidir. Metal iletkenlerden (elektrik hatları ya da metal çitler gibi) uzak durun.  Metal yıldırımı çekmez, fakat yıldırım onun içinden uzun mesafeler kat edebilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum