banner56

Zorlu Enerji Grubu'nun internet üzerinden yürüttüğü 'Her Nefes Bir Enerji' projesi köy okullarını aydınlatıyor

Zorlu Enerji Grubu'nun internet üzerinden yürüttüğü 'Her Nefes Bir Enerji' projesi köy okullarını aydınlatıyor
Zorlu Enerji Grubu'nun internet üzerinden yürüttüğü "Her Nefes Bir Enerji" projesi köy okullarını aydınlatıyor. www.hernefesbirenerji.com sitesini 2 ayda yaklaşık 46 bin kişi ziyaret ederek nefesleriyle projeye destek verdi.

Zorlu Enerji Grubu'nun internet üzerinden yürüttüğü "Her Nefes Bir Enerji" projesi köy okullarını aydınlatıyor. www.hernefesbirenerji.com sitesini 2 ayda yaklaşık 46 bin kişi ziyaret ederek nefesleriyle projeye destek verdi. Sitede biriken nefeslerle Zorlu Enerji, 7 okulun bir yıllık elektrik giderlerini karşılamak üzere çalışmalara başladı.

Zorlu Enerji'nin "Her Nefes Bir Enerji" sloganıyla internet üzerinden başlattığı kurumsal sorumluluk projesi, Türkiye'nin dört bir yanındaki köy okullarının bir yıllık elektrik giderini karşılamayı sürdürüyor. Bugüne kadar www.hernefesbirenerji.com sitesini toplam 93 ülkeden 46 bini aşkın kişi ziyaret ederken, toplanan sanal enerji miktarı ise 63 milyon Watt'a ulaştı. Zorlu Enerji, bu miktarı enerjiye dönüştürerek, ilk aşamada Gözeler İlköğretim Okulu (Tunceli), Çıkrıklı İlköğretim Okulu (Erzurum), 70. Yıl İlköğretim Okulu (Kars), Beşkaya İlköğretim Okulu (Erzincan), İkizdere Yerelma İlköğretim Okulu (Rize),Sarıoğlan Alamettin Kasabası Şehit Er Eyüp Yabangülü İlköğretim Okulu (Kayseri) ile İbn-i Sina İlköğretim Okulu (Tunceli)'nun bir yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak. Projede, biriken nefeslere paralel olarak okul sayısı da artacak.

Projeye 93 ülkeden binlerce kişinin nefesleriyle destek vermesinin mutluluk verici olduğunu ifade eden Zorlu Enerji Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Şebnem Erverdi, ''Kısa sürede sitede biriken nefeslerle 7 okulun bir yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacağız. Amacımız, daha çok sayıda köy okulunun bu projeye dahil olması. Bu nedenle de herkesi siteyi ziyaret edip nefesleriyle projeyi desteklemeye çağırıyoruz'' diye konuştu.

Dünyanın rüzgarla çalışan ilk web sitesi

Dünyanın nefesle, yani rüzgarla çalışan ilk web sitesi olan www.hernefesbirenerji.com'da sese duyarlı bir sistem kullanılıyor. Siteyi ziyaret edenler ana sayfada ilk olarak hareketsiz rüzgar türbinleri ile bulutlarla kaplı şehir ve köy okulu manzaraları görüyor. Ziyaretçiler bilgisayarlarının mikrofonuna üflemeye başladıklarında ise ekrandaki türbinler hızla dönmeye başlıyor ve sanal olarak elektrik üretiyor. Zorlu Enerji sitedeki elektrik sayacında biriktirilen sanal elektrik ile okulların bir yıllık elektrik giderlerini karşılıyor.

''Her Nefes Bir Enerji" projesine destek verenler, sitedeki sosyal medya buton'larına tıklayarak Facebook, Twitter ve Friendfeed üzerinden arkadaşlarını da bu projeye katılmaya davet edebiliyor.


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER