Zeytin Pamuklu Bit ve Halkalı Leke Hastalığı Mücadelesi

Zeytin Pamuklu Bit ve Halkalı Leke Hastalığı Mücadelesi
banner52

Pamuklu bitler, kışı ergin olarak, ağaçların kabuk altlarında, yarık ve çatlaklarında ve hatta sürgün ve koltuklarında geçirirler. Erginler şubat ayı ortalarından itibaren faal duruma geçmeye başlarlar. 


Erginlerin yumurtlaması tamamen bitki fenolojisine (çiçek tomurcuğunun oluşması) bağlı olduğundan, zeytinde ilk yumurtalar nisan ayı başında görülmeye başlamaktadır. Zararlı gelişmesini haziran ayı sonuna kadar tamamlayarak ergin olur. Bu erginler gelecek yılın nisan ayına kadar yumurtla bırakmadan zeytin dalları arasında görülür.


   ZARAR ŞEKLİ, EKONOMİK ÖNEMİ VE YAYILIŞI


Zeytinde pamuklu bitlerin larvaları zeytin somaklarında tomurcuk saplan ve sür­gün uçlarında bitkinin öz suyunu emerek, ağaçların ve sürgünlerin zayıflamasına, çiçek ve çiçek tomurcuklarının dökülmesine neden olarak zararlı olurlar.


Ülkemizde zeytin yetiştirilen bütün bölgelerde yaygındır.


       İlaçlama zamanı


Zeytinde pamuklu bitler, genellikle ilkbahar aylarının yağışlı geçtiği nemli ve budama yapılmamış zeytinliklerde, zeytinin çiçeklenme döneminde zararlı olabil­mektedir.


Aynı dönemde zararlı olan Zeytin güvesi çiçek nesline karşı bir ilaçlama yapılmış­sa, bu zararlıyı hedefleyen ayrı bir ilaçlamaya gerek yoktur. Zeytin güvesine karşı ilaçlama yapılmayan bahçelerde ise, ağaçların sadece yoğun zarar görmüş somakları ilaçlanmalıdır. Böylece doğal düşmanların fazla zarar görmesi önlenecek ve bunlar, somaklardaki zararlı ile beslenecekleri için, bahçedeki doğal denge korunmuş olacaktır.


İlaçlamanın mutlaka gerekli olması halinde, Zeytin pamuklu bitinin en uygun mücadele zamanı, sürgün uçlarında ilk pamuklanmalar görüldükten 10 gün sonra başlamak üzere çiçeklenme zamanına kadar olan dönemdir.


 


ZEYTİNLERDE HALKALI LEKE


 Spilocaea oleaginea (Cast.) Hughes (Cycloconium oieaginum Cast.)


   BELİRTİLERİ, EKONOMİK ÖNEMİ VE YAYILIŞI


İlk belirtiler, ilkbaharda yaprakların üst yüzeylerinde görülen siyahımsı-gri renkte yuvarlak noktalar şeklindeki lekelerdir. Bu noktaların bulunduğu yerde renk açılır, daha sonra bunun çevresinde normal yaprak renginde bir halka oluşur. Bunu dıştan ikinci bir açık renkli halka çevirir. Sonra tekrar koyu renkli bir halka oluşur. Bu görünüm nedeniyle, hastalığa "halkalı leke" adı verilir.  Bir yaprakta çapları 8-10 mm olan 2-30 adet leke bulunabilir. Hastalığın epidemi yaptığı yıllarda lekeli yapraklar mayıs ayından itibaren dökülmeye başlar ve yaprakların tamamı dökülerek ağaçlar çıplaklaşır. Bu durum az meyve tutumuna ve meyvenin erken dökülmesine neden olur          


Hastalık nedeniyle zayıflayan ağaçlarda; sürgün ve ince dallar kuruyabilir.


Sulanan, nemli ve ağır topraklarda ve denize yakın zeytinliklerde hastalığa her yıl rastlanılmaktadır. Özellikle ilkbaharı yağışlı ve serin geçen yıllar hastalığın epidemi yapması için uygundur.


 


 


       İlaçlama zamanı  1. İlaçlama: Hasattan sonra,

  2. İlaçlama: İlkbahar sürgünleri görülmeden hemen önce,

  3. İlaçlama: Çiçek somakları belirginleştikten sonra, çiçekler açmadan önce, yapılmalıdır.

           Kullanılacak bitki koruma ürünleri ve dozları

    Bakanlık tarafından  tavsiye edilen ilaçlar ve dozları kullanılır.  Üreticilerimiz üretici kayıt defterlerini en yakın il ve ilçe müdürlüklerinde alarak kullanacakları zirai ilaçları bu deftere yazdırmaları gerekir. 


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 00:00
banner36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER