banner56

Yüzde yüz görme engelli öğretmene ilişkiye giren iki erkek öğrenciyi anahtar deliğinden izlediği iddiasıyla soruşturma açıldı

Yüzde yüz görme engelli öğretmene ilişkiye giren iki erkek öğrenciyi anahtar deliğinden izlediği iddiasıyla soruşturma açıldı
Adana'da yüzde 100 görme engelli raporu bulunan 23 yıllık tarih öğretmeni 44 yaşındaki Ali Ercan, görev yaptığı lisedeki bir sınıfta 'iki erkek öğretmenin eşcinsel ilişkisini kapının anahtar deliğinden izlediği ve okula yaydı

Adana'da yüzde 100 görme engelli raporu bulunan 23 yıllık tarih öğretmeni 44 yaşındaki Ali Ercan, görev yaptığı lisedeki bir sınıfta 'iki erkek öğretmenin eşcinsel ilişkisini kapının anahtar deliğinden izlediği ve okula yaydığı' iddiasıyla hakkında soruşturma başlatıldığını, röntgencilikle suçlandığını iddia etti.

Tarih öğretmeni Ali Ercan hakkında, görev yaptığı Hasan Adalı Lisesi'nde mesai arkadaşlarının huzurunu bozduğu iddiasıyla soruşturma açıldı. Ali Ercan, bu soruşturmanın selameti için evinden uzaktaki Hacı Ahmet Atıl Lisesi'ne geçici olarak gönderildi.

Ercan, bu görevlendirmenin Birleşmiş Milletler (BM) Engelliler Sözleşmesi'ne aykırı olduğu iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayet dilekçesi verdi. Cumhuriyet Başsavcılığı, bu olayla ilgili Adana Valiliği'nden soruşturma izni istedi. Ali Ercan, soruşturmayı yürüten Vali Yardımcısı tarafından ifade vermek üzere çağrıldı. 

BEN HİÇ GÖREMİYORUM

Ercan, ifade vermek için gittiği valilikte Vali Yardımcısı Reşat Özdemir'in hiç göremediği halde kendisini röntgencilikle suçladığını iddia etti. Ercan, şöyle dedi:

"11 Temmuz'da, Reşat Özdemir'e ifade vermeye gittim. Bana 'Siz kapının anahtar deliğinden 2 erkek öğretmeni farklı bir durumdayken izlemişsiniz. Röntgencilik yapmışsınız, bunu yapmaya utanmıyor musunuz?' dedi. Ben de bunu ilk kez kendisinden duyduğumu söyledim. Önce okulun içinde sigara içen öğretmenlerin şikayet ettiğimi öne sürdüler. Bu konuyla ilgili hakkında soruşturma açıldı. Soruşturma bahanesiyle evimden ulaşımı kolay olmayan bir okula sürgün edildim. Bu sürgünle bana, 'Sen öğretmenliği bırak' demek istiyorlar. Şimdi de 'Röntgenci' diyorlar. Ben hiç göremiyorum. Yüzde 100 görme engelli olduğuma dair raporum da var. En kısa sürede BM Engelli Hakları Komitesi'ne başvuracağım. Türkiye'de hak arama yollarım tamamen kapatılmış durumda. En ufak bir şeyde Milli Eğitim müfettişleri tepeme biniyor. Görme engelli bir kişi röntgencilik yapabilir mi, böyle bir şey yok."

"OĞLUMU ÖLÜME GÖNDERİYORLAR"

Oğlunun zorluklarla öğretmenlik yaptığını ve evini geçindirdiğini söyleyen 7 çocuk annesi 70 yaşındaki Emine Ercan, kendisinin de röntgencilik soruşturmasında Vali Yardımcısı Reşat Özdemir ile konuştuğunu söyledi. Emine Ercan, şunları söyledi:

"Vali Yardımcısı Reşat Özdemir'in yanına tek gittim. 'Bu çocuğu başka okula göndermeyin' dedim. Bana, 'Oğlunun ne yaptığını biliyor musun?' dedi. 'Senin oğlun, kapının anahtar deliğinden milleti izliyormuş' dedi. Şaşırdım kaldım. 'Benim oğlum böyle bir şey yapamaz' dedim. Çünkü benim oğlum yüzde 100 görme engelli. Böyle iftira atıyorlar. Görme engelli adam nasıl baksın oradan. Benim oğlumun başına bir şey gelirse o gittiği okulda trafik kazası geçirirse, tüm sorumluluk onu gönderen vali yardımcısı ve milli eğitim müdürünündür. Nasıl vicdanları rahat edecek. Onu ölüme gönderiyorlar."

SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Adana Vali Yardımcısı Reşat Özdemir ise Ali Ercan hakkında açılan 2 soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Başka okula gönderilmesinin ilk soruşturmayla ilgili olduğunu söyleyen Reşat Özdemir şöyle konuştu:

"Ali Ercan özürlü olmasını çok istismar ediyor. Şikayet etmediği kimse kalmadı. 'Ben öğretmenleri uygunsuz vaziyette gördüm' diye kendisi söylemiş. Biz işi gücü bıraktık, Ali Ercan'la uğraşıyoruz. Çocukları eğiteceği yerde, milleti şikayet edip duruyor. Gönderildiği okula şu an süren soruşturma ile ilgili gönderilmemiş. Ancak benim soruşturmamın sonunda gönderildiği okulda da kalabilir. Bu yeni dönemde sorunlu öğretmen istemiyoruz. Şu anda Adana'da 100'ün üzerinde görme engelli öğretmen var. Hepsi kıdemine bakılmaksızın belediye sınırları içinde yerlerde görevlendirildi. Kimseyi zor durumda bırakmıyoruz. Bizim tek amacımız eğitim kalitesini yükseltmek."


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22