banner56

Yeni Knights Corner işlemcisi 50 çekirdekli

Yeni Knights Corner işlemcisi 50 çekirdekli
İşlemcilerdeki çekirdek savaşları tam gaz devam ederken, Intel büyük bombasını sonunda patlattı!
Son birkaç yıldır GPGPU ve bulut bilişim teknoloji dünyasının gündemindeki konular arasında daha sık yer alıyor. Öte yandan Intel daha önce bu teknolojilere hizmet edecek farklı ürünler gösterdiyse de bunların hiçbiri ticari değildi. Fakat firmanın yeni Knghts Corner işlemcisi ile bu iş değişiyor. Zira bu işlemci ile firma ilk defa Çoklu Bütünleşik Çekirdek (MIC) mimarisini satışa sunuyor.

Zamanın efsane işlemcilerinden Pentium IIIler gibi soket yerine slot yapıda gelecek olan işlemci, PCIe arabirimi üzerinden takılacak. MIC mimarisi masaüstü işlemciler gibi her amaca hizmet etmek yerine belirli görevlere göre iyileştiriliyorlar fakat öbür yandan x86 destekleri de korunuyor. Böylece var olan uygulamaların bu mimari için yeniden kodlanması gerekmiyor.

AMD ve NVIDIA bu konuda uzun zamandan beri çalışmakta ve bu bağlamda donanımsal C++ desteği dahi sunuyorlar. Fakat Intel de bu yarışa katılıp pastadan kendine düşen payı almak istiyor. Bu bağlamda firmanın Knights Corner işlemcisi en son 3-D Tri-Gate P1270 22nm transistör teknolojisini kullanıyor ve toplamda 50 çekirdek barındırıyor. İşlemcinin performansı ise 1 TeraFLOPS olarak ölçülmüş.

Bilgi için: Intel
Telefon: (212) 349 15 00

Kaynak: Chip

Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22