banner56

Yaz Bilim Okulu Başlıyor

Yaz Bilim Okulu Başlıyor
Karaman Bilim ve Araştırma Merkezi ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi işbirliği ile 9-12 yaş arası çocuklara yönelik olarak sürdürülecek olan Yaz Bilim Okuluna kayıtlar, 20-24 Haziran 2011 tarihleri arasında yapılacak.

Bu yıl 2.ncisi yapılan Yaz Bilim Okulu, bu yıl 4–22 Temmuz 2011 tarihleri arasında sürecek.
Yaz Bilim Okulu, çocuklara bilimin eğlenceli yönlerini tanıtmak, derslerinde bilim ve fen konusunda edinmiş olabileceği korku ve endişeleri ortadan kaldırmalarını sağlamak, bilgiye ulaşmanın kolaylıklarını göstermek, bilimsel konuları zevkli hale getirmek, sanat ve spor etkinlikleriyle de verimli zaman geçirmek amacıyla düzenleniyor. 3 hafta süren etkinlikler kapsamında capoeira ve işaret dili kursu gibi etkinliklerin ardından, çocuklara sertifikalar da verilecek.
4 Temmuz ile 22 Temmuz arasında yapılacak olan etkinlikler çerçevesinde, hafta içi her gün 10.00-16.00 saatleri arasında devam edecek olan programda çocuklar bilim ve sanat alanında pek çok uygulamalı atölye, laboratuar ve geziye katılma imkânı bulacaklar.
Hazırlanan program dahilinde Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi öğretim elemanları tarafından eğitimler verilecek. Her gün öğleden sonra spor etkinlikleri, jimnastik ve karate figürlerinden oluşan capoeira kursu ile işitme engellilerle çocukların iletişimini kolaylaştıran işaret dili kursu verilecek. Çocuklar, evlerinden her gün üniversite yerleşkesine servis ile getirilip kurs bitiminde tekrar evlerine bırakılacak. Ayrıca her gün öğle araları çocuklara üniversite yemekhanesinde öğle yemeği verilecek.
İlk gün tanışma oyunları ile birbirlerini tanıyacak olan çocuklar, program hakkında kısa bir genel bilgi aldıktan sonra, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen’i ziyaret edip bir süre sohbet edecekler. Rektör Yardımcısı ve Yaz Bilim Okulu programının düzenleyicisi, Karaman Bilim Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karataş, Yaz Bilim Okulunun öğrencileriyle bir süre sohbet edip hediyelerini verdikten sonra; üniversitenin akademik birimleri, laboratuarları, spor tesisleri, atölyeleri gezdirilip üniversitenin tanıtımı yapılacak.
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi öğretim elemanları tarafından bilmeceler, masallar, tekerlemeler, hikâyeler eşliğinde Türkçe dil bilgisi kuralları anlatılacak. Türkçemizi sevdirecek oyunların yanı sıra; ilk yardım bilgileri, sağlıklı beslenme, İngilizce, sıradışı matematik ve zekâ oyunları eğitimi verilecek. Çocuklarla, anlatılan konulara ilişkin tartışmalar ve beyin fırtınası yapılacak, özgüvenlerini artırmaya yönelik interaktif eğitim yöntemleri kullanılacak.
Program süresince Çarşamba günleri farklı yerlere gezi programları düzenlenecek. Karaman merkezinde bulunan Çeşmeli Kilise, Tartan Evi, Hürrem Dayı Evi, Karaman Müzesi, Karaman Kalesi, Huzurevi gibi yerlere gezi düzenlenerek, Karaman’da yaşayıp belki hiç gezmedikleri yerler çocuklara tanıtılacak. Ayrıca çocuklar pikniğe götürülerek çuval yarışı, en güzel kahkaha atma yarışması, yumurta taşıma, balon patlatma gibi piknik oyunları ve çekilişler gibi faaliyetlerle de eğlenmelerine fırsat tanınacak. Tarih bilinci ve farklı bakış açısı kazanmalarına yönelik olarak Çumra Çatalhöyük’e götürülecek olan çocuklar, bu bölgenin arkeolojik ve tarihi yapısı ile ilgili konularda konunun uzmanı öğretim elemanları tarafından bilgilendirilecek.
Yaz Bilim Okuluna katılan çocuklara KMÜ Meslek Yüksekokulunda yapılan sanat eğitimleri hakkında teorik bilgi verilip, ebru yapımı, resim yapma, boya kullanma teknikleri uygulamalı olarak öğretilecek. Üniversite öğretim elemanları tarafından bitkiler, mikroplar, hayvanlar, küresel ısınma gibi bir çok konuda da eğitimler verilecek.
22 Temmuz Cuma günü, Yaz Bilim Okulu’nun kapanış töreni yapılacak. Program süresince çocukların etkinliklerinin resimlerinin sunulacağı barkovizyon gösterisinin ardından, capoeira kursu, işaret dili kursu ve Yaz Bilim Okulu sertifikalarının verileceği tören, öğrencilerin kendi yaptıkları ebru, resim, seramik, kukla ve bilim sergisinin gezilmesi ve ikramların ardından sona erecek.
Yaz Bilim Okulu, Karaman Bilim ve Araştırma Merkezi tarafından yaz tatili döneminde her yıl düzenlenmesi planlanıyor. Katılımcı öğrencilere bilimi sanatsal aktiviteler aracılığıyla sevdirmek ve bilimsel düşünceyi aşılamak amaçlanıyor. Öğrencilerin, sunulan farklı atölye ve bilimsel aktivite seçeneklerinden kendilerinin ilgi ve becerilerine yönelik olanları keşfedebilmelerinin sağlanması ve bilimin eğlenceli yüzünü tanıma şansı elde edebilmeleri için gayret gösteriliyor. Öğrenciler, birçok bilim dalı hakkında bilgilendirilmekle birlikte, bilimsel gelişmeleri takip etmeleri için de teşvik ediliyor.
Ayrıca; Yaz Bilim Okulu öğrencilerinin ilgi durumlarını belirleyen bir karne ile de ebeveynlerin, çocuklarının ilgi alanlarını keşfetmelerine yardımcı olunması amaçlanıyor.

Yaz Bilim Okuluna Başvuru İle İlgili Bilgiler
Ücret: 350 TL*
*Ücretlere öğle yemeği, servis ücreti, gezi mekânlarına ulaşım, etkinliklerde kullanılacak malzemeler, spor etkinlikleri ve sertifika ücretleri de dahildir.
Başvuru yeri:  Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörlük Binası (1.nci kat)
Başvuru tarihi: 20-24 Haziran 2011
Başvuruda istenen belgeler:
Başvuru yapacak veli ile birlikte, Yaz Bilim Okuluna devam edecek çocuğun da gelmesi istenmektedir.
Kayıt görevlisi kişi tarafından veliye program hakkında bilgiler verildikten sonra başvuru formu veliye imzalatılacak, bir nüshası da veliye sunulacaktır.
Kontenjan 50 kişi ile sınırlıdır. 9-10 yaş için ayrı, 10-11 yaş için ayrı 2 grup oluşturulacaktır. Her grup için kontenjan 25 kişidir.
Kayıt ücreti olan 350 TL’nin, kayıt sırasında getirilmesi zorunludur.
Başvuru için gelenlere yapılan işlem, “önkayıt” niteliğindedir. Talebin beklenenden fazla olması durumunda; ilk kez Yaz Bilim Okuluna katılacak öğrencilere öncelik verilecek ve kur’a işlemi ile kesin kayıtlar yapılacaktır.
Kesin kayıtın kabulü ile ilgili bilgi vermek üzere 27 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde görevli kişi tarafından veliye gerekli bilgiler telefon ile verilecek, kesin kayıtı yapılamayacak olanlara ücretin geri ödenmesi ve servisin çocuğu hangi noktadan alacağı hakkında açıklama yapılacaktır.
Ayrıntılı bilgi için: 0532 370 76 88 (Hatice Yalçın)                        226 20 15Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22