"Yaratılmış Her Canlı Bizim İçin Değerlidir"

banner52

 


Sokak köpekleri belediye veteriner hizmetleri müdürlüğü ekiplerince toplanarak muayeneden geçiriliyor ve tedavi ediliyor. Her köpeğin cinsine ve göre barınakta ki alanlarda besleniyor. Köpeklere kuzu etli mama veriliyor. Hiçbir köpek zehirlenerek ölüme terk edilmiyor. Hayvan barınağında çalışan görevliler istisnasız bütün köpeklerle detaylı bir şekilde ilgileniyor. 


"Yaratılmış her canlı bizim için değerlidir" diyen Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan şunları kaydetti; “Urgan Mahallemizde bulunan hayvan barınağımız 10 bin metrekarelik bir alana sahip ve 500 hayvan kapasitelidir. Şu an 250 civarında köpek bulunmaktadır. Gerek ekiplerimizin rutin çalışması gerek şikâyetlerden dolayı başıboş köpekleri bu barınağa getiriliyor. Barınağa gelen köpek ilk olarak bir muayeneden geçiriliyor. Muayeneden sonra hayvanların hastalığı varsa hastalık durumlarına göre müsaade ya da karantina alanlarına alınıyor. Sonra da asıl son noktalarına bırakılıyor. Vatandaşlarımız mahallelerinde, sokaklarında başıboş bir şekilde bulunan köpekleri gördüklerinde belediyemiz 444 25 70 veya 226 40 00 nolu telefonları arayarak ihbarda bulunabilirler. Ekiplerimiz bu köpeklere hızlı bir şekilde müdahale ederek hayvan barınağına getirip burada gereken bütün işlemleri gerçekleştiriyor." 


Köpekler En İyi Şartlarda Muhafaza Ediliyor


Karaman Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Hayvan Barınağı konusunda detaylı bilgi veren veteriner Akif Kirişçi; "Barınak açıldığı günden bu zamana bin 200 köpek kısırlaştırıldı ve bir kısmını sahiplendirdik ya da bulundukları ortama kanun gereği tekrar bıraktık. Barınakta muayene ve cerrahi müdahale kısmı da bulunmaktadır. Burada köpeklerimizi muayene ediyoruz. Teşhis ve tedavi ediyoruz. Köpeklerimize kuzu etli mama alıyoruz. Toplu ihalelerimiz oluyor. Tabi toplu alıştan dolayı uygun fiyata alıyoruz. Bu sizin marketlerde gördüğünüz kaliteli mamalar. Marka veremiyorum keşke verebilseydim o zaman nasıl beslendiği ortaya çıkacaktı. Hayvanların bakımlarını muayenelerini rahat yapabilmek için 9 ila 11 arasında ziyaretçi kabul ediyoruz. Öncelikle onu söylemek istiyorum. Bunun da özel bir durumu var. Hem bizim çalışma programımız için hem de vatandaşlarımızda düzen oluşsun diye bunu yapıyoruz. 


Tehlikesiz Hayvanlar Sahiplendiriliyor


Kirişçi; "Hayvan sahiplendirmesi yapıyoruz. Doğru insanlara işte 18 yaşının üstü insanlara küçük olursa da gençlerde de anne baba refakatinde veriyoruz. Burada kesinlikle pitbull veya dogo gibi tehlikeli ve yasaklı hayvanlar ve bunların melezleri sahiplendirilmez. Kesinlikle burada çıkmaz. Lütfen bu konu hakkında talepte bulunulmamasını istiyoruz." dedi


Hayvan barınağının bahçesinde dolaşan yavru köpeklerin kedilerle dostluk kurarak oynaşmaları güzel görüntüler oluşturdu.


   
  
  
  
  
  
  
  
  


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2015, 10:36
banner36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER