banner56

Vergi denetimi birimleri birleşiyor

Vergi denetimi birimleri birleşiyor
Vergi Denetmenleri Derneği Genel Başkanı Aykut Güleç, vergi denetiminin, vergi denetim birimlerinin tek çatı altında aynı unvanda birleşmesiyle güçleneceğini kaydetti.

ANKA) - Vergi Denetmenleri Derneği Genel Başkanı Aykut Güleç'in yaptığı yazılı açıklamaya göre, Maliye Bakanlığı'nda seçim öncesi başladığı ve yeni dönemde kısa sürede hayata geçirilmesi beklenen vergi denetimlerinin tek çatı altında aynı unvanla birleştirilmesi çalışmalarını desteklediklerini belirtilerek, "Vergi denetim birimi olan vergi denetmenleri, maliye müfettişleri, hesap uzmanları ve gelirler kontrolörlerinin tek çatı altında toplanmasıyla denetimden beklenen verim artacak olup vergi kayıp ve kaçağının asgari düzeye indirilmesi vergide adalet ilkesinin uygulanması mümkün hale gelecektir. Ayrıca vergi denetim birimleri arasındaki ayrım tümüyle ortadan kalkacağından yaşanan huzursuzluklar, çekişmeler sona erecektir. Böylece vergi denetim organizasyonu, koordinasyonu ve bilgi paylaşımı sağlıklı bir şekilde sağlanacaktır. Diğer taraftan yapılan düzenlemeyle liyakat esası geçerli olacak olup, Türkiye'nin değişik yörelerinde tecrübe kazanmış ve halkı yakından tanıyan gençlerin önü açılmış olacaktır" ifadelerini kullandı. Bu düzenlemenin modern yönetim tekniklerini ve toplam kalite yöneteme uygulamaya imkan vermeyen ayrıca mevcut vergi sisteminin işlemez ve verimsiz hale getiren bürokratik oligarşiyi ve kast sistemini ortadan kaldıracağını belirten Güleç, "Toplam denetim gücünün yüzde 80'ini oluşturan ve vergi incelemelerinin yüzde 90'ını gerçekleştiren 3 bin 500 vergi denetmeni yapılan bu çalışmayı Türkiye'nin ve halkın geleceği için desteklenmelidir" dedi. -VERGİ İNCELEME ORANI YÜZDE 2- Türkiye'de vergi inceleme oranının yüzde 2 ile oldukça düşük olduğa dikkat çeken Güleç, Türkiye'de kayıt dışı ekonominin büyüklüğünün çeşitli hesaplamalara göre yüzde 40-50 civarında olduğu dikkate alındığında vergi kayıp ve kaçağının kendiliğinden ortaya çıktığını kaydetti. Güleç şöyle devam etti:
"Açıklanan 2011-2013 dönemi orta vadeli mali plana uygun olarak gerek ekonomide kayıt dışılıkla etkin mücadele için ve gerekirse vergi sisteminde etkinlik, vergi adaletinin sağlanabilmesi vergide istikrar ve öngörülebilirlik için vergi sisteminde etkinlik, vergide adaletin sağlanabilmesi vergide istikrar ve öngörülebilirlik için vergi reformu kapsamında yapılmakta olan 4 ayrı vergi denetim biriminin tek çatı altında aynı unvanda birleştirilmesi çalışmalarının 74 milyon ülke insanının geleceği için çok önemli olduğu tüm kesimlerce anlaşılması ve görülmesi gerekmektedir. Böylesine önemli bir konuda bireysel çıkar ve arzuları ön planda tutmak meslek taassubu yapmak doğru bir davranış biçimi değildir." 


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22