banner56

Ugandadaki ani Android kullanımı

Ugandadaki ani Android kullanımı
Sonunda cep telefonunun yapamadığı şey kalmayacak! İşte bunu kanıtlayan son "mucize"!
Cep telefonu firmaları, uzun zamandan beri gelişmemiş ülkelerdeki halkı güçlendirmek için hava durumu gösterme ve ekin fiyatlandırma gibi temel özellikleri olan telefonlar üzerinde çalışmışlardı. Şimdi ise Grameen Kuruluşu bu fikri üstün teknoloji düzeyine taşıyor.

Seattle merkezli Grameen şirketinin bu projesinde, Ugandada çiftçiler Android işletim sistemi kullanan telefonlar sayesinde ne zaman ve nasıl ekin ekmeleri gerektiğini, çiftlik hayvanlarıyla nasıl ilgilenmeleri gerektiğini ve ürünlerini nerelerde satışa çıkarabilecekleri gibi birçok bilgiye ulaşabiliyorlar. Zamanla uzmanlaşan çiftçilerse "Kamu Bilgi Çalışanı" unvanını alarak kendi bölgelerinin bilirkişisi oluyorlar.

"İnsanlar, neden düşük maliyetli telefonlar yerine akıllı telefonları tercih ettiğimizi merak ettiler. Android telefonların birçok avantajı var." diyen Grameen Şirketi ICT Yenilikleri yöneticisi Heather Thorne ise bu konuya şöyle açıklık getirdi; "Android açık bir kaynak, bu yüzden Grameen konu hakkında çalışan elemanlarıyla, Androidi gelişmiş güç kullanımı sağlayacak ve herhangi bir ağa bağlanmadan uygulama özelliklerini kullanabilecek bir hale getirebilir."
Kaynak: Chip

Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22