banner56

Türkçe Olimpiyatlarının Son Hazırlıkları Konuşuldu

Türkçe Olimpiyatlarının Son Hazırlıkları Konuşuldu
Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN ve Belediye Başkanı Dr. Kamil UĞURLU ortak bir basın toplantısı düzenleyerek İlimizde düzenlenecek olan Türkçe Olimpiyatlarının son hazırlıkları konusunda basına bilgi verdiler.

24 Haziran 2011 Cuma günü Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen basın toplantısına Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN ’ın yanı sıra Belediye Başkanı Dr. Kamil UĞURLU, Vali Yardımcısı Yılmaz ŞİMŞEK, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA, Belediye Başkan Yardımcısı Hacı Osman ÜNÜVAR, KASİAD Başkanı Sami AKDAĞ, Türkçe Olimpiyatları Uygulama Komitesi KASİAD Başkanı Sami AKDAĞ, Özel Gevher HATUN İlköğretim Okul Müdürü Rıza Nur YILDIZ ve KASİAD Sekreteri Suat BURAK katıldı.

Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN basın toplantısında, 29 Haziran 2011 Çarşamba günü ilimizde düzenlenecek olan Türkçe Olimpiyatlarının son hazırlıkları konusunda bilgi verirken; “Türkçe Olimpiyatlarıyla ilgili hazırlıklarımızı gözden geçirerek yapılan faaliyetler hakkında sizlerle bilgilendirmek istedik. Malumunuz Türkçe Olimpiyatlarının en çok yakıştığı il Karaman’dır. 9 sene önce başlayan Türkçe Olimpiyatlarında bu yıl Türkçe’nin başkenti olan  İlimizde, dünya çapında 130 ‘dan fazla ülkeden gelen çocukları konuk etmek çok onur verici ve çok anlamlı bir etkinliktir. İlimiz için hayırlı olmasını diliyorum. İlimizde bu etkinliğin yapılıyor olması bizi son derece mutlu etmektedir.

 Türkçe Olimpiyatlarının düzenlenmesinde emeği geçen görünmeyen kahramanlar vardır. Bunlar dünyanın değişik bölgelerinde görev alan öğretmenlerimizdir. Onlar yıllar önce Türkiye’den yola çıkarak, dilini bilmediği, haritada bile belki de yerini bulamadığı ülkelere gitmişler. Gittikleri ülkelerde güzel Türkçe’mizi dünyaya duyurabilmek için okullar açarak öğrencilerin yetişmesine katkıda bulunmuşlardır. Şimdi bakıyoruz ki 130 ülkeden çeşitli milletlere mensup insanlar bir araya geliyorlar. Türkçe konuşuyorlar, Türkçe söylüyorlar. duygularını ve düşüncelerini Türkçe paylaşıyorlar. Bu bizim açımızdan çok önemli bir hadisedir. Bu sayede Türkiye’nin dünyadaki etkinliği oldukça artmıştır. Burada öğretmenlerimizin, okul yöneticilerimizin çok büyük katkısı da olmuştur. Bunları takdirle karşılıyoruz.

Bildiğiniz gibi Türkçe Olimpiyatlarında Karamanoğlu Mehmet Bey ödülü verilmektedir. Karamanoğlu Mehmet Beyin merkezi olan ilimizde Türkçe Olimpiyatların yapılması bu konudaki büyük bir eksikliği gidermiş oldu. Olimpiyatların düzenlenmesi konusunda katkıları olan başta Belediye Başkanımız olmak üzere, KASİAD Başkanına  ve  emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Belediye Başkanı Dr. Kamil UĞURLU ise yaptığı konuşmada; “ Bizim ev sahipliği yapacağımız organizasyon ve hareket dünyanın en büyük projesidir. Şu anda dünyada 250 milyon Türkçe konuşan insandan bahsedilmektedir.  Türkçe Olimpiyatları 250 milyonların çok üstünde mana ifade den bir harekettir. Burada rengarenk çocuklar göreceksiniz. Her biri bize elçi olarak geliyorlar. Yani Türkçe’nin memleketine, Türkçe’nin iklimine elçi olarak geliyorlar. Türkçe’nin başkentine geliyorlar. Dolayısıyla çok önemli bir manası var bu hareketin. Türkçe Olimpiyatlarının Cumhuriyet tarihinden bu yana Karaman’da yapılan en büyük, en anlamlı etkinliklerden bir tanesi olduğuna inanıyorum. Buraya gelen çocukların rengi farklı, dini farklı, kültürü farklı, ana babaları farklı. Ama bu çocukların hepsi kendilerini Türk hissediyorlar. Türkçe gibi bir ortak payda da buluşuyorlar. İnşallah bu hareket giderek büyücek, giderek genişleyecek ve giderek mana kazanacak.”dedi.

Karaman Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Başkanı Sami AKDAĞ’da bir konuşma yaparak; “ Bu organizasyon Türkçe’nin başkentine yakışır bir organizasyondur. Bu etkinlik bir anlam ifade ediyor. Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz Dil Bayramı etkinlikleri bu organizasyonun bir parçası olacaktır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından basın toplantısı daha sonra basına kapalı olarak devam etti./270/DSC_4634  /270/DSC_4639  /270/DSC_4641  /270/DSC_4647  /270/DSC_4650  /270/DSC_4655  /270/DSC_4661  /270/DSC_4663  /270/DSC_4664  /270/Basin ToplantisiSource: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22