banner56

Türkçe Olimpiyatları Konya Şöleni Yapıldı

Türkçe Olimpiyatları Konya Şöleni Yapıldı
Karaman Valisi Süleyman Kahraman bu yıl 9.’su düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları kapsamında Konya’da gerçekleştirilen Türkçe Şöleni’ne katıldı.

22 Haziran 2011 Çarşamba günü Konya Atatürk Stadyumunda gerçekleştirilen şölene Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Sn. Ahmet Davutoğlu, Karaman Valisi Süleyman Kahraman ve eşi Hanımefendi Muhsine Kahraman ile kızları Rabia Betül Kahraman, Konya Valisi Sn. Aydın Nezih Doğan, Konya Milletvekilleri, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, üniversite rektörleri, ilçe belediye başkanları, daire müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Afganistan, Irak, Azerbaycan, Moldova, Endonezya, Kazakistan, Bangladeş ve Afrika gibi ülkelerden gelen yaklaşık 50 öğrenci, seslendirdikleri şiir ve şarkılarla, sergiledikleri halk oyunları gösterileriyle davetlilere unutulmaz saatler yaşattılar.

Şölen sonunda bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Sn. Ahmet Davutoğlu, Türkçe Olimpiyatlarının arkasında çekilen çilelerin ve zor süreçlerin yattığını söyledi. Düzenlenen bu programların buz dağının sadece görünen kısmı olduğunu dile getiren Dışişleri Bakanı Sn. Ahmet Davuoğlu “Buz dağının görünmeyen kısmında çekilen mücadeleler, zor süreçlerden geçilerek kurulan okullar vardır. Burada o buz dağının önündeki yiğitleri saygıyla selamlıyorum. Onlara millet olarak teşekkür borçluyuz. Ben bir eğitimci olarak onlara teşekkür borçluyum. Gittiğim ülkelerde eğer bir Türk Okulu varsa, mutlaka ziyaret ederim. Onlar aslında bu milletin ilahi mesajını dünyaya yayıyorlar. Karamanoğlu Mehmet Bey'in resmi dil ilan ettiği ve yıllar geçtikçe dünyaya serpişen Türkçe’mizi her renkten ırktan, dünyanın her köşesinden gelen gençlerin icra ediyor olması Türkçe’ye sahip çıkmak değil mi? Buradan tekrar tekrar söylüyorum. Türkiye küresel bir güç, Türkçe küresel bir dil olacaktır ve Türkçe’yi öğrenenler gelecekte avantajlı olacaktır” dedi. 


/268/konya_1  /268/konya_2  /268/konya_3  /268/konya_4  /268/konya_5  /268/konya_6  /268/konya_7  /268/konya_8  /268/konya_9  /268/konya_10  /268/konya_11  /268/konya_12  /268/konya_13


  


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER