banner56

Tunceli'de polise bombalı pusu

Tunceli'de polise bombalı pusu
Tunceli'nin Nazimiye ilçesine bağlı Dereova köyü yolunda bir polis aracının geçişi sırasında meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 2 polis şehit oldu.

Tunceli’nin Nazımiye İlçesi’nde polis aracının geçisi sırasında PKK tarafından, yola önceden döşediği mayını uzaktan kumanda ile infilak ettirdi. Patlamada araçta bulunan 2 polis memuru şehit oldu.

Nazımiye’de polis aracına yönelik mayınlı saldırı ilçeye 500 metre mesafedeki Dereovo Köyü yolunda bugün saat 11.45’de meydana geldi. Nazımiye İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ait resmi plakalı aracın geçişi sırasında yola daha önceden tuzaklanan mayın uzaktan kumanda ile patlatıldı. Büyük bir gürültüyle meydana gelen patlamada araçta bulunan polis memurları Hakan Yavuz ile Gökhan Büyükaslan şehit oldu. Şiddetli patlamada aracın parçaları 200 metrelik bir alana yayıldı. Şehitlerin cesetleri olay yeri inceleme ekipleri tarafından toplandı. 

'BUNUN ADI SAVAŞ İLANIDIR'
Olayın ardından İçişleri Bakanı Osman Güneş, ilçede düzenlenecek törene katılmak üzere Ankara'dan uçakla geldiği Elazığdan helikopterle Nazımiye ilçesine geldi. Olay yerinde incelemelerde bulunarak bilgi alan Bakan Güneş, saldırının eylemsizlik kararının alındığı bir dönemde düzenlendiğini hatırlatarak, eylemsizlik bu mudur? Eylemsizlik oraya buraya patlayıcı yerleştirmek midir? Eylemsizlik bu polisleri güvenlik birimlerimiz yeri geldiğinde vatandaşımızı şehit ederek onları acı salmak mıdır?. Böyle eylemsizlik olur mu? Bunun adı eylemsizlik olur mu? Bunun adı resmen savaş ilanıdır. Bunun adı resmen edepsizliktir, hainliktir" dedi.

İçişleri Bakanı Osman Güneş Tunceli Nazimiye'de 2 polisin şehit olduğu patlamanın yaşandığı bölgeyi ziyaret etti. Saldırının örgütün eylemsizlik kararının olduğu bir dönemde meydana geldiğinin hatırlatılması üzerine Bakan Güneş, "Değerli arkadaşlarım eylemsizlik bu mudur? Eylemsizlik oraya buraya patlayıcı yerleştirmek midir? Eylemsizlik bu polisleri güvenlik birimlerimiz yeri geldiğinde vatandaşımızı şehit ederek onları acı salmak mıdır?. Böyle eylemsizlik olur mu? Bunun adı eylemsizlik olur mu? Bunun adı resmen savaş ilanıdır. Bunun adı resmen edepsizliktir, hainliktir"dedi.

"BU KİRLİ TEZGAHLARI BIRAKMALARI LAZIM"
Osman Güneş, saldırıyı gerçekleştirenlerin kirli oyunlardan beslenen insanlık düşmanı hainler olarak tanımlarken, şunları söyledi:

"Kandan beslene, kaostan beslenen, gerilimden beslen, bulanık suyu seven ve aslında tam halk düşmanı, insanlık düşmanı olan hain insanlar yıllardır ülkemizde bir oyun sergilemeye çalışıyorlar. Burada gördüğümüz bu acı tabloda bu oyunun bir parçası. Bu tür oyunlarla, kirli planlarla kandan beslenen bu hainlerin emellerine ulaşması mümkün değil. Bu memlekette burada şehit olan kardeşlerimiz gibi 74 milyon insan yaşıyor. 74 milyonda ortak geleceği paylaşmak konusunda kararlılar. Bu durumdan rahatsız olan kendi halkının çocuklarının eline silah vererek dağa salarak, kan dökerek bir yere varmayı umanların artık bu gafletten uyanmaları, bu kirli tezgahları artık bırakmaları gerekir."

PATLAYICININ TÜRÜ
Bombanın türünün belirlenmesi için kriminal incelemenin gerekli olduğunu belirten Bakan Güneş, "Güçlü bir patlayıcı olduğu anlaşılıyor. Önceden buraya yerleştirildiği anlaşılıyor ve uzaktan kumandayla patlatıldığı anlaşılıyor. Bu detay araştırmalar bittikten sonra patlayıcının türüyle ilgili de bu durum ortaya çıkacak" dedi. 


Mersin'de polise ses bombalı saldırı 
Öte yandan Mersin'de de Siteler Polis Merkezi'ne 3 ses bombası atıldı. Saldırıda, nöbet tutan polis memuru Salih Gök hafif yaralandı. Olay, sabah saat 09.30 sıralarında meydana geldi. PKK lehine sık sık gösterilerin yapıldığı Şevket Sümer ve Güneş mahallelerinin ortasında kalan Siteler Polis Merkezi’ne sokak aralarından yaklaşan kimliği belirsiz 2 kişi tarafından 3 ses bombası atıldı. 

Ses bombalarının arka arkaya patlaması çevrede büyük panik yaşanmasına neden olurken, karakolun dış çevre nöbetini tutan polis memuru Salih Gök bacaklarından hafif yaralandı. Polis memuru Gök, ambulansla Mersin Devlet Hastanesi’ne götürülerek tedaviye alındı. Salih Gök’ün sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Bölgeye sevk edilen çok sayıda ekip, saldırganları yakalamak için çalışma başlatırken, olay yeri kordon altına alınarak delil arandı. Polis merkezinin etrafında da panzer destekli ekipler yoğun güvenlik önlemi aldı. Daha önce de Siteler Polis Merkezi’ne molotofkokteyli ve havai fişekli saldırılarda bulunulmuştu.


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER