Tümgeneral Arıkan'a ait olduğu iddia edilen ses kaydı internete düştü.

11 Ocak 2013 - 02:00

İnternete düşen ve Tümgeneral Arıkan’a ait olduğu iddia edilen ses kaydında şoke eden ifadeler yer alıyor.İnternete düşen ve Tümgeneral Arıkan’a ait olduğu iddia edilen ses kaydında Ergenekon soruşturmasıyla ilgili şok itiraflar var. “Bu kadar belgenin Eruygur ve Tolon’da ne işi var” diyen Arıkan, “Bende niye yok” diye soruyor.

Genelkurmay İstihbarata Karşı Koyma (İKK) Başkanı Tümgeneral Muharrem Mutlu Arıkan’a ait olduğu öne sürülen şok bir ses kaydı internete düştü. Video paylaşım sitesi dailymotion.com’da yer alan ses kaydına göre Arıkan olduğu iddia edilen kişinin Ergenekon ile ilgili itirafları dikkat çekiyor.

BİZİM BİLMEDİĞİMİZ BİR ŞEY YOK

Ergenekon davasının delil klasörleriyle ilgili konuşan Arıkan, “Bu kadar belge neden Eruygur’da, Tolon’da var da bende yok” diyor.

İşte o şok sözler: “2. iddianamenin ekleri hangi klasörde ne var içinde ne var? Hepsini şimdi şey yapıyoruz. Büyük oranda yani bizim bilmediğimiz hiçbir şey yok içerisinde. İddianamenin içerisinde geçenleri zaten ek olarak koymuş. Bu kadar doküman, bu kadar şey bilgi belge neden toplanır da ne bileyim işte Şener Eruygur’un bilgisayarından çıkar? Ne işi var? Niye Hurşit Tolon’un bilgisayarında durur bunlar, niye yani? Niye bende yok da onda var.”

SAVUNMAYA ‘TELEFONLU’ TEPKİ

Kayıtta, Ergenekon sanıklarının “O belgeleri başkaları koymuş” savunmasına tepki gösteren Arıkan “E kardeşim telefon görüşmelerini de mi başkaları yaptı” ifadelerini kullanıyor. Arıkan şöyle devam ediyor: “Yani, Yaşar Büyükanıt’la ilgili toplamış bir sürü hastane evraklarını, ha bir de şu var tabii, bunlar bize ait değil. Başkaları koymuş. Ee kardeşim sana ait değil başkaları koymuş da bir de telefon görüşmelerin var senin. Onları da mı başkaları yaptı. Senin hiç görüşmemen gereken insanlarla da görüşmüşsün yani.”

DAHA NELER VAR?

Gizlilik gerekçesi ile bazı Ergenekon belgelerini iddianame eklerinden çıkarttıklarını itiraf eden Arıkan’ın “Daha neler var” sözü dikkat çekiyor: “Bak iddianamenin eklerine bir sürü tutanak vardır orda bunların yayınlanması uygun değildir, bunların yayınlanması uygun değildir diye biz yazmışız. O da onları tutanağa geçirmiş ve dolayısıyla onları koymamış oraya. Daha neler var da. Şey, işte önceden, işte bize gönderildi bunların içinde askeri bilgi var mı, yayınlanmasına yönelik sakıncalı olduğu bilgi belge var mı diye. Biz onların hepsini inceledik. Daha iddianame ortaya çıkmadan önce gönderdik onları. Bunları kesinlikle işte devletin gizliliği ile ilgilidir. Yayınlanması sakıncalıdır diye. Daha onlar falan girmiş değil yani iddianamenin eklerine.”

2. BAŞKAN’A AĞIR HAKARET

Genelkurmay 2. Başkanı Aslan Güner’e de Arıkan’dan “Beş para etmez” sözleriyle ağır eleştiri geliyor: “Bizim ikinci başkan beş para etmez. Hiçbir şeyden anlamayan. Yani bana göre hiç. Kısmet işte birisi birinci sırada terfi etti. Birisi ikinci sırada. Birinci sıradaki terfi edemedi, ikinci sıradaki etti.

AMACINIZ NEYDi?

Arıkan, Yaşar Büyükanıt'ın belgelerinin saklanmasıyla ilgili de şu ifadeleri kullanıyor: "Yaşar Büyüka-nıt'la ilgili ne kadar hastaneye gitmişse, bütün hastane kayıtları ne kadar işte ilaç almışsa, o ilaçlar tek tek, gün gün kayıtları tutmuşlar. Hur-şit Tolon'dan çıkıyor bunlar. İfadesini okuyorum. İfadesinde soruyorlar peki bu belgeleri niçin topladınız? Neydi amacınız. Emir subayım filan şey yapmıştır, diyor. Eğer bana bir yerden e-maille filan gelmişse o da bilgisayarımı düzenlemiştir, diyor. Yaşar Büyükanıt'ın baldızı kocasını öldürmüş ve bütün bu adli işlemler, şeyde. İnsanların bilgisayarlarında. Yaşar Büyükanıt'ın eşi kiminle sami-miymiş. Salak ne gerek var."

'SATACAKTIM DESEYDİN!' 

Denizcilere Poyrazköy mühimmatlarıyla ilgili tepki gösteren Arıkan şöyle devam ediyor: “Daha önceden bunlara müdahildik, onlara dikkat edin, şunları yapın, bak şurada silah var... Bana cevaplar geldi; işte hiç bir silahımız, mühimmatımız eksik değil. Şak diye önlerine koydum. Buyurun dedim ‘Ben göndermişim, karşılığında cevap gelmiş. Her şeyimiz tamam’ diye.” Arıkan en ağır ifadeyi evindeki aramada Zir Vadisi’nde ele geçirilen cephaneliğin krokisi bulunan Mustafa Dönmez için kullanıyor: “Mustafa Dönmez falan var, adam kilit. Konuşmuyor. Ulan pe....k söyle... De ki, ‘Ben bunu işte ticari maksatla yaptım, silah satacaktım, onu satacaktım, bunu satacaktım.’ Onu da söylemiyor. Tabii, bütün bu olayların içerisinde, Ergenekon’a terör örgütü diyebilmeleri için olayın içinde şiddet ve cebir olması lazım, bir faaliyet olması lazım, bugüne kadar bunları bulamıyorlardı, ama son iki üç dalgada, bu Mustafa Dönmezler çıktı.”

SİVİLLER TARAFINDAN KULLANDILAR

Bugün'ün haberine göre, Arıkan, Kent Otel buluşmalarına değinerek Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’un siviller tarafından kullandığını şöyle savunuyor: “Ben onu söylüyorum. Vallahi de billahi de bunlar saf. Ve bunları hep kandırmış siviller. Saf bunlar yani kandırmış derken, kendi amaçları doğrultusunda kullanmışlar. Yani şimdi biz asosyal insanlar mıyız? Biz bilmiyor muyuz bir kent otele gidip bilmem ne yapıp yemek yemeyi veya bilmem nereye gidip bilmem kimle beraber oturmayı?”


Source: Karaman Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum