banner56

Tarihi Pera Palas, Demet Sabancı Çetindoğanın oldu

Tarihi Pera Palas, Demet Sabancı Çetindoğanın oldu
Tarihi oteli Demsanın ortaklarından Demet Sabancı Çetindoğan aldı.
 Mustafa Kemal Atatürkün Kurtuluş Savaşı çalışmalarını yaptığı, polisiye romanları ile bilinen dünyaca ünlü yazar Agatha Christieden Kraliçe II. Elizabethe, Pierre Lotiden Jacqueline Kennedy ve Ernst Hemingwaye kadar birçok ünlü ismi ağırlayan İstanbul Tepebaşındaki Pera Palas Otelini dünyaca ünlü birçok hazır giyim markasını bünyesinde barındıran Demsanın ortaklarından Demet Sabancı Çetindoğan aldı. Restore edilip 2010da Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın katılımıyla yeniden açılan otelin 2005ten beri sahibi olanİhsan Kalkavan, Demet Sabancı Çetindoğan ile el sıkıştı.  

SATIN ALMA TAMAM

Çetindoğanın hem turizme hem de tarihi eserlere olan ilgisi iş dünyasında bilinir. 2007 de Tepebaşındaki Tarhan Hanı 4.5 milyon dolara satın alan ve binayı eşi Cengiz Çetindoğana ait 100 ressamın 500 eserinden oluşan Türk resim koleksiyonunu sergileyeceği müzeye dönüştürmek için uğraşan Çetindoğanın Pera Palası almak için uzun zamandır Kalkavan ile görüştüğü belirtiliyor. Konuyla ilgili konuştuğumuz Çetindoğan, "Görüşme netleşti. Satın alma tamamlandı ama detaylı açıklamayı ilerleyen günlerde yapacağız" dedi.

 

Otel Süzer-Kalkavan ailelerini karıştırmıştı

Pera Palasın sahibi Hasan Süzerin 2005 yılında vefat etmesi üzerine çocukları tarihi oteli, armatör İhsan Kalkavana sattı. Hasan Süzerin nikâhsız eşi Suna Süzer, otelin satışına karşı çıktı. İhsan Kalkavan, Pera Palasta yaşayan Suna Süzer ve kızı Aylin Süzeri mahkeme kararıyla otelden tahliye ettirdi. Yargıtayın kararını onaylamasından sonra, Anıtlar Kurulu restorasyon izni verdi. O dönemde Kalkavan, Türkiyede birçok sektörde var olduklarını ancak turizmi ihmal ettiklerini ve bu sektördeki yatırımlarını artırma kararı aldıklarını açıklamıştı.
Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22