banner56

Silvan'da 13 askerin hayatını kaybettiği PKK eylemi Abdullah Öcalan'a bu raporla anlatıldı;

Silvan'da 13 askerin hayatını kaybettiği PKK eylemi Abdullah Öcalan'a bu raporla anlatıldı;
Silvan'da 13 askerin hayatını kaybettiği PKK eylemi, 'Kandil'in İmralı'ya başkaldırısı' diye yorumlanınca dağdaki komutanlar Öcalan'a Silvan'ı anlatan bir rapor hazırladılar.

Silvan'da 13 askerin hayatını kaybettiği PKK eylemi, 'Kandil'in İmralı'ya başkaldırısı' diye yorumlanınca dağdaki komutanlar Öcalan'a Silvan'ı anlatan bir rapor hazırladılar.

Silvan'da 13 askerin öldüğü olayla ilgili askerî ve sivil otoritenin başlattığı inceleme sonuçlandı. Genelkurmay Başkanlığı'nın hazırladığı raporda askerin dört ihmali saptandı ve konu yargıya intikal etti.

Kamuoyunda şok etkisi yaratan bu olayın İmralı'da barış görüşmeleri yapan Öcalan'a bir darbe niteliğinde olup olmadığı Kürt tarafında da sorgulanmaya başlandı. Basında örgütün, İmralı'ya bu olayla birlikte başkaldırdığı haberleri yer alınca Kandil, saldırıya katılan militanların ifadelerine dayanarak İmralı için bir rapor hazırladı.

Taraf gazetesi yazarı Kurtuluş Tayiz, bugünkü köşe yazısında terörist başı Abdullah Öcalan için hazırlanan rapora yer verdi. Rapora göre olay aslında şöyle meydana geldi;

ASKERE PUSU ATILMADI

Genelkurmay Başkanlığı'nın inceleme raporunda da yer aldığı gibi askere pusu atılmadı. Diyarbakır'da 10 temmuzdan itibaren artan operasyonlar, 14 temmuz günü çatışmaya dönüştü.

SADECE DÖRT PKK'LI VARDI

Olay günü PKK'lı bir grup, üç ayrı askerî birliğin arasında kaldı. Çıkış noktalarının kapandığını gören PKK'lı grup, dört kişilik bir timle askerî birimin en zayıf olduğu noktasına saldırdı.

Örgütün "aktif savunma" adı verdiği bu saldırıyı grubun komutanı "inisiyatif" alarak gerçekleştirdi. Askerî birime saldıran dört militandan ikisi ölürken, PKK'lı grup çatışma bölgesinden hızla kaçtı.

Raporda, bölgede askerî operasyonların başlamasına neden olan Lice-Bingöl karayolunda ikisi asker biri sağlık teknisyeni olmak üzere üç kişinin kaçırılması konusuna da yer verildi. Örgüt kaçırılan bu üç kişiyi bölgedeki PKK'lı gruplar hakkında istihbarat faaliyetinde bulunmakla suçladı.

PKK ÖCALAN'I YATIŞTIRMAK İSTİYOR

PKK, 9 temmuzdaki yol kesip asker kaçırma olayının ardından 12 temmuzda da Hazro Jandarma Komutanlığı'na roketatarlı saldırı düzenlemişti.

Silvan'da 13 askerin yaşamını yitirdiği saldırıdan saatler önce de PKK telsizinden operasyondaki askerlere "saldırın" emrinin verildiği tesbit edilmiş durumda.

Silvan olayının henüz tüm yönleriyle aydınlanmadığını düşünen Taraf yazarı, "PKK bu bilgilerle, örgütün artık kendisini dinlemediği kuşkusuna kapılan Öcalan'ı yatıştırmak istiyor olabilir" dedi.

ÖCALAN'I BİR KEZ DAHA YANILTMIŞLARDI

Terörist başı Abdullah Öcalan'ın bir kez daha yanıltıldığını hatırlatan Kurtuluş Tayiz, 24 Mayıs 1993'te katledilen 33 er olayını hatırlattı;

PKK meselesinde çözüme en fazla yaklaşıldığı bir anda Bingöl'de silahsız 33 er katledilmişti. İzinden dönen bu erler birliklerine katılmak için yola çıkmışlardı. Aynı gün Demirel başkanlığında toplanan bakanlar kurulunun siyasi af çıkarması gündemdeydi.

Peki, ne olmuştu?

PKK, yol keserek 33 eri öldürmüştü. Öcalan'a verilen bilgi ise şöyleydi: "Onlar özel eğitimli birlik, baskına geliyorlardı." Öcalan bu olayı daha sonra İmralı'da "Ben yanlış bilgilendirildim, Şemdin de kullanıldı" şeklinde itiraf etti.

Taraf gazetesi yazarı Tayiz, Yaşanan sürecin İmralı'da Öcalan'ın elini güçlendirmediğini aksine bir kırılma noktası olduğunu vurguladı ve sözlerini şöyle sürdürdü; "Başbakan "Silvan bir kırılma noktası oldu" diyerek Kürt meselesinde masaya yeni bir "terörle mücadele konsepti" koydu. İmralı'yla görüşmeler yeniden gözden geçiriliyor; hükümet, örgütün devletle görüşme ve müzakere etme yetkisi verdiği Öcalan'ın hâlâ bir "lider" olup olmadığı üzerinde kafa yormaya başladı"

BDP'YE SESLENDİ

Ardından BDP'lilere seslenen Kurtuluş Tayiz, Silvan'ın barışa vurduğu darbeyi telafi etmeleri gerektiğini ifade etti.


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22