banner56

Şike soruşturması Türk futboluna ağır bir fatura çıkaracak

Şike soruşturması Türk futboluna ağır bir fatura çıkaracak
Türkiye, olası bir küme düşürme durumunda sadece Avrupa arenasında daha az takımla temsil edilmekle kalmayacak, yeterli oranda puan toplayamayacağı için gelecek yıldan itibaren lig şampiyonu takım Şampiyonlar Ligi’ne doğru

Türkiye, olası bir küme düşürme durumunda sadece Avrupa arenasında daha az takımla temsil edilmekle kalmayacak, yeterli oranda puan toplayamayacağı için gelecek yıldan itibaren lig şampiyonu takım Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılma hakkını da yitirecek. UEFA, ihraç edilen takımların yerine başka bir takım almayacak

Futboldaki şike ve teşvik soruşturmasının Avrupa yansımaları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Milliyet spor yazarı Cemal Ersen, federasyon ve UEFA'nın buluştuğu 11 Temmuz'daki o toplantının perde arkasını yazdı.

UEFA’nın 11 Temmuz’da Cenevre’de Futbol Federasyonu yetkilileri ile yaptığı toplantıda, adı şikeyle anılan takımların küme düşürülmeleri halinde Avrupa kupalarından da ihraç edileceği ve yerlerine Süper Lig’den başka takımların alınmasının söz konusu olmayacağı mesajının verildiği ortaya çıktı.

DOĞRUDAN KATILMA HAKKI YİTİRİLİYOR

Şampiyonlar Ligi’nde Fenerbahçe ve Trabzonspor, UEFA Avrupa Ligi’nde ise Beşiktaş, Bursaspor ve Gaziantepspor ile temsil edilen Türkiye, olası bir küme düşürme durumunda sadece Avrupa arenasında daha az takımla temsil edilmekle kalmayacak, yeterli oranda puan toplayamayacağı için gelecek yıldan itibaren lig şampiyonu takım Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılma hakkını da yitirecek. Lig şampiyonu play-off oynamak zorunda kalacak.

Her sezon 4 bin ile 8 bin arasında puan toplayan Türk takımları  öngörülen barajı aşamayacağı için Danimarka, Belçika ve İsviçre gibi ülkelerin gerisinde kalıp, UEFA kontenjanında da ağır bir darbe yiyecek. Bilindiği gibi 2011-12 sezonunda Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan, Trabzonspor ise 3. ön eleme turundan katılıyor.


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22