banner56

Seçim anketi - seçim anketleri 2011 detayları

Seçim anketi - seçim anketleri 2011 detayları
Seçim anketleri gündem olmaya devam ediyor. Seçim anketleri doğru mu? Seçim anketi düzenleyen şirketlerin görüşleri birbir gelirken Altaylı dan da bir seçim anketi geldi.
Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, iki yıldır her ay düzenli olarak Konsensüs Araştırma Şirketi'ne yaptırdıkları siyasi gündem araştırmasının dün belli olan mayıs ayı verilerini köşesinden açıkladı.


AK PARTİ 48,6


Altaylı, AK Parti, CHP ve MHP'nin oy oranlarını şöyle açıkladı: "Bizim ankete göre AKP 1 ay içerisinde yaklaşık 1 puanlık bir kayıp yaşadı ve 48.6'ya geriledi. CHP ise aynı dönemde oylarını yaklaşık 1 puan artırarak 28.3'e çıkardı. MHP'nin oy oranı ise yüzde 11.5."Seçim anketi 2011Başbakan Erdoğan'ın önceki gün konuk olduğu bir televizyon programında AK Parti'nin oylarını 45-50, CHP'yi 25-30, MHP'yi ise baraja sınır noktada göstermesinin çok doğru verilen olduğunu kaydeden Altaylı, "Siyasi parti liderleri arasında anket sonuçlarını "bire bir" doğru olarak açıklayan ve bunu halkla paylaşan tek kişi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan." diyen Fatih Altaylı, kendi araştırmalarının da bu sonuçlarla örtüştüğünü de kaydetti.Bahçeli'nin anketi yorumu: Bunların yüzde 40'ı yalan


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yapılan seçim anketlerini eleştirerek, "Bu anketler kamuoyu araştırması değil, kamuoyu oluşturma yöntemidir. Hepsi ağız birliği yaparak televizyonlarda, televizyon bülbülleri gibi ötürüyor. Bu ülkenin asıl derdi, yoksulluk, yolsuzluk, geçim, işsizlik. Eğer bunlar yalansa seçim anketleri de yüzde 40 yalandır" diye konuştu. Bahçeli, son zamanlarda MHP-PKK çatışması çıkarılmak istendiğini ileri sürerek, bu konuda ülkücüleri duyarlı olmaya çağırdı. Bahçeli, partisinin Eskişehir il başkanlığı tarafından Sıhhiye Meydan'ında düzenlenen açık hava mitinginde konuştu. Konuşmasında AK Parti hükümeti ile Başbakan Erdoğan'ı sert bir dille eleştiren Bahçeli, yapılan seçim anketlerinin de inandırıcı olmadığını belirterek, halkın asıl derdinin geçim olduğunu kaydetti.


Anketlerin göremediği ayrıntı
Anketlerden çıkan sonuçlarla sandıklardan çıkan sonuçlar arasında önemli bir ayrıntı vardır.


Anketlerde seçim sandığı bir bakıma deneğin ayağına götürülür.


Sokakta ya da kapısı çalındığında evinde anketörle karşılaşan denekler, seçimde olduğu gibi bir sandığa gitme zahmetine girmeden parti tercihlerine ilişkin görüşlerini belirtirler.Anket çalışmalarında deneklerin “o an ki” parti tercihi tespit edilir. İşte anketler ışığında ortaya çıkan seçmen tercihine ilişkin medyada görme alışkın olduğumuz sonuçlar bunlardır. Bir firma yüzde 100 güvenirlikte bir araştırma yapsa bile, sandıktan çıkan sonuçla birebir örtüşmesi imkansız gibidir.Bunun temel nedeni, ülkenin seçim sonuçlarına ilişkin kaderini belirleyen temel verinin, ancak sandığa atılan oyların partilere göre resmen yüzdelenmesidir.


Yani, anket görüşmelerinde parti tercihi sorulan deneklerin verdikleri cevaplara göre “o an” için genel bir fikir edinme açısından bir sıralama yapma imkanı varken, sandıklardan çıkan sonucu etkileyen temel ayrıntı ise, ancak sandığa gidip oyunu kullanan seçmenlerin parti tercihleri tek tek sayılarak çıkan sonucun yüzdelenmesidir.
Anketler çalışmanın yapıldığı o anki Türkiye fotoğrafınının bütününe yönelik bir fikir verirken, sandıklar ise, ancak seçime katılan seçmenlerin parti tercihlerinin yüzdesini yansıtırlar. Sözün kısası, seçim sonuçlarını belirleyen faktör anketlerde toplumun ne kadarının hangi partiyi tercih ettiği değil, sandığa giden seçmenlerin nasıl bir irade ortaya koyduğu ve hangi partiyi tercih ettiğidir.  


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER