banner56

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan pidenin fiyatı bu yıl da 1,5 TL olacak

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan pidenin fiyatı bu yıl da 1,5 TL olacak
Yaklaşan ramazan ayı ile birlikte bu yıl da büyük marketler değişik fiyatlarda ramazan kolilerini satışa sunarken, Mısır Çarşısı ve Eminönü'nde ramazan hareketliliği başladı. Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan pidenin

Yaklaşan ramazan ayı ile birlikte bu yıl da büyük marketler değişik fiyatlarda ramazan kolilerini satışa sunarken, Mısır Çarşısı ve Eminönü'nde ramazan hareketliliği başladı. Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan pidenin fiyatı bu yıl da 1,5 TL olacak.

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer, "Ramazan vurgunculuğu, ramazan fırsatçılığı yapmıyoruz. Ramazan ayında yine 4 yıl önceki fiyatlarla devam edeceğiz. 400 gram ramazan pidesinin fiyatı 1,5 lira olacak'' dedi.

Bu yıl ramazanın ağustos ayına denk gelmesi nedeniyle çok sıcak geçeceğine işaret eden Özer, ''Aşırı sıcaklar, insanların daha az yemesine neden olacağı için pide satışlarını olumsuz etkileyecektir. Bu yılki pide satışlarımızda yüzde 30-40'lara varan düşüşler olacağını tahmin ediyoruz. Şu anda zaten ekmek satışları ciddi anlamda düşüş gösterdi. Aynı şey pide satışlarında da olacaktır'' diye konuştu.

Özer, ramazanda değişik türde pidelerin üretileceğini, sağlıklı olduğu için çörek otlu pidelere daha fazla ağırlık vereceklerini, ayrıca susamlı, yumurtalı, sade, uzun, yuvarlak, kepekli pideler ile pastırmalı ve sucuklu pidelerin de çıkarılacağını söyledi.

Bereket ayı olan ramazan ayında aslında fırıncıların çok sıkıntı çektiğinin altını çizen Özer, ''İşçi bulmakta çok zorluk çekiyoruz. Bundan sonraki ramazan ayına kadar belediyelerle işbirliği yapıp ilçelerde kurslar açarak fırıncı ustaları, pide ustaları, pişirme ustaları kısacası fırın işçisi yetiştirilmesini istiyoruz. Her şeyin okulu var, fırıncıların okulu yok. Üniversitelerde de bu konuyla ilgili bölümler açılabilir mi diye çalışmalar yapacağız'' şeklinde konuştu.

''ETTE SPEKÜLATÖRLERE KARŞI DİKKATLİ OLUNMALI''

Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Faruk Kayar da piyasaya et arzı noktasında fiyatlara zam yapılmasını gerektirecek bir sıkıntı olmadığını ifade ederek, tüketicileri spekülatörlere karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Türkiye'de şu an itibariyle et fiyatlarının yükselmesini gerektiren bir durumun söz konusu olmadığına dikkati çeken Kayar, şunları kaydetti:

''Piyasaya et arzı bakımından herhangi bir olumsuzluk yaşanmamaktadır. Hal böyleyken ramazan ayının ve Kurban Bayramının yaklaşmasını fırsat bilerek fiyatların yükselmesi noktasında açıklama yapan spekülatörler, tüketiciyi ve piyasayı olumsuz yönde etkileme gayreti içerisindedirler. Bakanlığımız da fiyatların stabil olarak seyretmesi ve tüketicilere et arzının herhangi bir sıkıntı yaşanmadan sürdürülmesi için gerekli önlemleri seri bir şekilde almaktadır. Kırmızı et sektörünün üreticisinden sanayicisine, perakendecisinden tüketicisine, akademisyeninden kamu görevlilerine kadar tüm dinamiklerini bünyesinde toplayan Ulusal Kırmızı Et Konseyi'nin değerlendirmeleri de yakın bir zamanda et fiyatlarında herhangi bir artış olmayacağı doğrultusundadır. Yani ramazan ayında et fiyatlarında artış olmayacak.''

''SICAKLAR HAREKETLİLİĞİ ETKİLER''

Malatya Pazarı Yönetim Kurulu Başkanı ve Mısır Çarşısı Esnafları Yardımlaşma ve Koruma Derneği Başkanı Çetin Palancı ise aşırı sıcakların ramazan hareketliliğinin başladığı çarşı ve Eminönü'ndeki satışları etkileyeceğini belirterek, ''Hem hava çok sıcak, hem de bu yıl meyve bol. Bu etkenler, ağustostaki ramazan ayında Mısır Çarşısı ve Eminönü'nde gerçekleşecek kuru meyve satışının geçtiğimiz yıllarla aynı düzeyde olmayacağını gösteriyor. Bu arada, ramazan sofralarının geleneksellerinden biri olan komposto yerine gazlı içeceklerin yoğun şekilde kullanıldığını görüyoruz. Bu da satışları olumsuz etkiliyor'' diye konuştu.

Palancı, Malatya Pazarında ise satışların her zaman iyi gittiğini, ancak ramazanın vazgeçilmezlerinden olan hurma satışlarında yıldan yıla düşüş yaşandığını ifade ederek, ''Bundan 10-15 yıl önce ramazanda 34 TIR, yaklaşık bin ton hurma sattığımız dönemler olurdu. Şimdi bu miktar 1-2 TIR'a düştü. Artık ramazanlarda 150-200 ton hurma satıyoruz'' dedi.

Hurma türleri içinde kilosu 2-3 liraya kadar satılan İran hurmasının en ucuz hurma çeşidi olduğunu belirten Palancı, Mekke-Medine hurmasının kilogram fiyatının 10-18 lira arasında değiştiğini, Kudüs hurmasının kilogramının 30-32 liradan satıldığını, ''süper hurma'' olarak adlandırılan İsrail hurmasının ise 40 liradan satıldığını bildirdi.

Bu arada, ramazan sofralarının yine vazgeçilmez yiyeceklerinden olan zeytinin kilosu Eminönü'ndeki şarküterilerde türlerine göre 6-7 liradan başlayıp 13-14 liraya kadar çıkarken, pastırmanın kilogramı 46 lira civarında satılıyor.


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22