banner56

POS makinalarıyla öyle bir dolandırıcılık yaptılar ki polisi bile şaşırttılar!

POS makinalarıyla öyle bir dolandırıcılık yaptılar ki polisi bile şaşırttılar!

Eskişehir'de, açtıkları sahte iş yerleri adına aldıkları POS makineleri aracılığıyla dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen 11 kişiden 9'u tutuklandı. Bu kişilerin KDV'si düşük ya da hiç olmayan ürünlerle ilgili sanal mağazalar açtıkları, bu işyerleri üzerinden de POS makinaları alarak çaldıkları kredi kartlarıyla yüklü miktarda harcama yaptıkları belilendi.

Alınan bilgiye göre, Eskişehir, Bilecik, İstanbul, Antalya ve Adana'da düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda, açtıkları sahte iş yerleri adına aldıkları POS makineleri aracılığıyla dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen 11 kişi emniyetteki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Cumhuriyet savcılığınca ifadelerinin alınmasının ardından mahkemeye çıkartılan zanlılardan, K.C.C. (26), M.A.G. (22), A.A. (28), İ.Ö. (19), H.G.Ç. (26), S.Ö. (20), Y.Y. (25), C.Y. (29) ve K.Ş. (20) tutuklandı. Diğer, 2 kişi serbest bırakıldı.

VERGİSİZ SOYGUNA KDV KILIFI

Zanlıların, hediyelik eşya, otomobil kiralama, toptan kontör satışına yönelik düşük oranlarda KDV'si bulunan ya da KDV oranı hiç olmayacak yapıda, birçok ilde 8 iş yeri açtıklarını tespit edilmişti.

YARDIM BAHANESİYLE ŞİFREYİ AŞIRDILAR

Bu kişilerin tamamen göstermelik olarak açıldığı iddia edilen bu iş yerlerinde kullanılmak amacıyla bankalardan özellikle mobil POS cihazları temin ettikleri, POS cihazlarını turistik bölgelerdeki örgüt üyelerine kargo yoluyla gönderdikleri, turistik bölgelerde ATM'lerde sıkıştırma gibi yöntemler uygulayarak, yardım etmek amacıyla mağdur olan turistlerin yanına gelerek bankamatik kartına ait şifreyi öğrenip bankamatikte sıkışmış kartları alarak mobil POS cihazında yüksek limitlerde harcama işlemi yaptıkları anlaşılmıştı.

BİRİKEN PARA ÇETE ÜYELERİNİN HESAPLARINA

POS hesabında biriken paranın ise örgütün üyeleri tarafından çekilerek paylaşımın sağlandığı belirlenmişti.

Bunun üzerine Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Organize Büro Amirliği, örgüt kurmak, örgüte üye olmak, örgüt kapsamında bilişim sistemlerinin banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık yapmak, banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçlarını gerçekleştirenleri yakalamak için çalışma başlatmış, Eskişehir, Bilecik, İstanbul, Antalya ve Adana'da yapılan eş zamanlı operasyonlarda, 11 kişi gözaltına alınmıştı.

 


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22