banner56

PENTAX GPS cihazı ile her şey kolayca kadrajda

PENTAX GPS cihazı ile her şey kolayca kadrajda
Dijital SLRlere yönelik bu GPS cihazı ile kadrajınızdan hiçbir şey kaçmayacak!
PENTAX dijital SLR fotoğraf makineleri ile kullanılmak üzere tasarlanan, bu çok yönlü GPS ünitesi yalnızca temel lokasyon verilerini vermekle yetinmiyor, gökyüzü cisimlerinin zahmetsizce izlenmesi ve fotoğraflanması gibi orijinal özellikler de sunuyor. Kullanıcı O-GPS1 yi PENTAX dijital SLR* fotoğraf makinesinin flaş yuvasına takarak çektiği görüntüler üzerine, çekim konumunun enlem, boylam, irtifa, evrensel zaman koordinatlarını (UTC) ve yön bilgilerini kaydedebiliyor. GPS konum verisini taşıyan görüntü dosyaları çekim konumlarını takip edebilmek ve PC üzerinde konum verilerini gözden geçirebilmek için kullanılabiliyor.

Bu gibi dosyalardaki GPS konum verisi kayıtlı görüntüleri çok daha kolay düzenlemeye ve dosyalamaya imkan tanıyor. GPS verisi fotoğraf makinesinin SR (Shake Reduction)/Sarsıntı Azaltma) sistemi ile birleştiğinde, bu birim ASTROTRACER, Temel Navigasyon ve Elektronik Pusula gibi ileri uygulamalar sunuyor.

Ana Özellikler

1. Çekim konum bilgisini zahmetsizce kaydeden GPS özelliği
O-GPS1 cihazı uyumlu fotoğraf makinesinin flaş yuvasına yerleştirilerek enlem, boylam, irtifa, evrensel zaman koordinatları (UTC) ve yönü kayıtlı görüntüler üzerine kaydedebiliyor. Kullanıcı Google Earth gibi bir harita yazılımı kullanarak kolaylıkla çekim yapılan konumları ve yönleri harita üzerinde yeniden görebiliyor. Bu özellik daha sonra kayıtlı görüntüleri dosyaları düzenlemek ve sıralamak için kolaylık sağlıyor.

2. Zahmetsiz astronomi fotoğrafları için ASTROTRACER
PENTAX K-5 veya K-r fotoğraf makinesi üzerine yerleştirilen O-GPS1 gelişmiş ASTROTRACER özelliği,sunuyor. Fotoğraf makinesinin SR(Shake Reduction /Sarsıntı Azaltma) sistemi ile birlikte çalışan cihazla, gökyüzü cisimlerinin izlenmesi ve fotoğraflanması son derece kolay hale geliyor. Birim, GPS verisinden elde edilen enlem bilgisi ve manyetik ve hız sensörlerinden elde edilen makinenin hizalama verisi ile (yatay ve dikey eğim ve açı) yıldızların, gezegenlerin ve diğer gökcisimlerinin hareketlerini hesaplar. Daha sonra fotoğraf makinesinin görüntü sensörünü cisimlerin hareketleri ile senkronize şekilde hareket ettirir. Bunun sonucunda,geniş pozlamalarda bile yıldızlar ve diğer cisimler bulanık şeritler yerine sabit noktalar olarak görüntülenir. Cihaz, yalnızca bir tripod gerektirip ilave ekvatoral teleskop gibi akesuarlar gerektirmediğinden astronomi fotoğrafçılığını çok kolay hale getiriyor.
Kaynak: Chip

Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22