banner56

Öz İplik iş Sendikası okullara kayıtdışı çalışma noktasında öğrencileri bilinçlendirmek için ders konulmasını önerdi

Öz İplik iş Sendikası okullara kayıtdışı çalışma noktasında öğrencileri bilinçlendirmek için ders konulmasını önerdi
Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile işçi-işveren ve memur sendikalarının işbirliğiyle, okullarda kayıt dışına karşı bir bilinç ve duyarlılı

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile işçi-işveren ve memur sendikalarının işbirliğiyle, okullarda kayıt dışına karşı bir bilinç ve duyarlılık oluşturacak bir eğitim verilmesini önerdi.

İnanç, yaptığı yazılı açıklamada, çalışma hayatındaki denetimsizlikten beslenen, sosyal, siyasal hatta ahlaki alanda birçok soruna yol açtığını belirttiği kayıt dışı ekonominin, Türkiye için ''hayat memat'' meselesi haline geldiğini kaydetti

İnanç, şunları kaydetti:
''Ülkemizde; işsizlik, kayıt dışılık, kaçak işçilik, kıdem tazminatı vb. çalışma hayatının bütününü kapsayan ve ivedilikle çözülmesini talep ettiğimiz ciddi sorunlar varken gerçek gündemden uzaklaşıp suni birtakım gerginliklerle meşgul olmak ülkemizin gelişmesine engel oluyor.

Kayıt dışı ekonomi ile mücadele, devletin, kayıtlı çalışan işverenlerin ve sendikaların üzerinde tam ittifak sağladıkları bir konudur. Çünkü kayıt dışılık başta bütçe ve sosyal güvenlik açıkları olmak üzere işsizlik, haksız rekabet, kara para aklanması, iş ve işyeri güvenliği ve sağlığı şartlarından uzak işçi çalıştırma ve sendikasızlaştırma dahil suç örgütleri ve teröre kadar çok sayıda soruna yol açmakta ve çözümlerini güçleştirmektedir.

Çalışma hayatında denetim sisteminin tam anlamıyla çalıştırılamaması sorunun çözümünü güçleştirirken kanuna karşı hile yoluna sapanların işini kolaylaştırmaktadır. Bütün bunlar dikkate alınarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile işçi-işveren ve memur sendikalarının işbirliği ile okullarda kayıt dışı ile ilgili bir bilinç ve duyarlılık oluşturacak bir eğitim verilmelidir. Bu alanda eğitimin konu ve çerçevesi oluşturularak eğitimcilerimizin uygun göreceği yaş ve sınıfların müfredatında kayıt dışı istihdam ve sosyal güvenlik konuları ders olarak yer almalıdır.''

ASGARİ ÜCRETTE BİLE HİLE YAPILIYOR

İnanç, kayıt dışı istihdama ilişkin yasadışı ve hileli bir uygulama yapıldığına işaret ederek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

''Bilindiği gibi kayıt dışılıkla mücadele amacıyla işverenlere, çalıştırdıkları işçilerin ücretlerini bankaya yatırma zorunluluğu getirilmiştir. Bu zorunlulukla; asgari ücretin altında maaş ödenmesinin önüne geçilmesi amaçlanırken, ücretlerin geciktirilmeden yatırılıp yatırılmadığının ve işçilerin sigortalılığının takip altında tutulması hedeflenmiştir.

Ücretleri bankaya yatırmayan işveren, ödeme yapmamış sayılacağından bazı işverenler yeni bir hile yöntemi geliştirdiler. İşçilerin elindeki maaş kartlarına el koyan bu işverenler, işçilerinin hesap numaralarına usule uygun bir şekilde asgari ücret miktarında para yatırmakta, yatırdığı ücretin yarısını yine kendisi çekerek, kalanını işçiye sadaka verir gibi teslim etmektedirler"


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22