banner56

ÖSYM Başkanı na soruşturma izni yok

ÖSYM Başkanı na soruşturma izni yok
YÖK, skandallarla gündemden düşmeyen ÖSYM’nin Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’e sahip çıktı. Demir’e soruşturma izni verilmedi.

TAHİR SARIKAYA- Haberi

YÖK Genel Kurulu bugünkü toplantısında şifre iddialarıyla soruşturma açılması istenilen ÖSYM Başkanı Ali Demir'in durumunu görüştü. Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada ise, ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında hakkında soruşturma açılması yönündeki talebin oy çokluğuyla reddedildiği duyuruldu. Toplantıda ÖSYM Başkanı Demir'in ÖSYM Teşkilat Kanunu'nun 4. Maddesi'nde belirtilen, Başkanlık hizmetlerinin mevzuata, yönetim kurulu kararlarına, Başkanlığın amaç ve politikalarına uygun olarak düzenlenmesi ve yürütülmesi sorumluluğunu gereği gibi yerine getirmediği, görev gereklerini yerine getirmede ihmal ve gecikmelerde bulunduğu belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"2011 YGS'de ÖSYM Başkanlığı'nca Sınav Koordinatörü olarak görevlendirilen Yeliz Çelen ile sınavın kapalı dönemin gerçekleştiği süreçte görev yapan TAB görevlileri Erkan Dündar, Erkan Ataçay, Oğuz Kırdaş, Ayşe Gülşen, Levent Kale, Elmas Çetin, Ceren Deniz ve Yasin Arıkan'ın görev gerekçelerini yerine getirmede kusurlu davranışlarda bulundukları; talimatlara aykırı hareket ettikleri derecesi ve katkısı net bir biçimde birbirinden ayırt edilmeyecek ölçüde ihmali tutum ve davranışlarının sübut bulduğu ve görev gereklerini yerine getirmede ihmal ve gecikmelerde bulundukları anlaşılmakla birlikte; bu eylem ve davranışların 5237 sayılı TCK'nın 257. maddesinde yer verilen 'kişilerin mağduriyeti, kamunun zararına neden olunması ve kişilere haksız kazanç sağlama' sonuçlarından birine yol açmamış olması karşısında unsurları yönünden oluşmayan görevin kötüye kullanılması suçundan Men-i Muhakemelerine 2011 YGS'de karşılaşılan kusurlu tutum ve davranışların varlığına karşın objektif cezalandırılma şartı olarak da ifade edilen ve TCK'nın 257. maddesinde sayılan yukarıda ayrıntılı olarak analize tabi tutulan sonuçların gerçekleşmemiş olması nedeniyle görevini kötüye kullanılması suçunda söz edilmese de ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir ile diğer personelin kusurlu davranışları ve görev gereklerine aykırı hareket etmelerinin disiplin hukuku açışından yetkili makamlarca değerlendirilmiştir."

METEKSAN FİRMASI

YÖK Genel Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, METEKSAN Firması hakkında ise şu açıklamayı yaptı:

"METEKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Altın, Mühendis Hadise İlkay Büyükateş, Mühendis Alper Çiftçi'nin görev gereklerini yerine getirmede ihmal ve gecikmelerde bulundukları anlaşılmakla birlikte; bu eylem davranışlarının 5237 sayılı TCK'nın 257. maddesinde yer verilen 'kişilerin mağduriyeti, kamunun zararına neden olunması veya kişilere haksız kazanç sağlama' sonuçlarından birine yol açmamış olması karşısında unsurları yönünden oluşmayan görevin kötüye kullanılması suçundan Men-i muhakemelerine karar verilmiştir."Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER