banner56

Nokia:1 - Apple:0. Ama asıl maç yeni başlıyor

Nokia:1 - Apple:0. Ama asıl maç yeni başlıyor
Zor günler yaşayan Nokiayı rahatlatan zafer: Cep telefonu devi, Appleı işte böyle alt etti!
Pek çok okurumuzun hatırlayacağı gibi Nokia ve Appleın 2009 yılında kızışmaya başlayan dokunmatik cihaz teknolojileri konusundaki patent savaşları gündemi uzun süre meşgul etmişti. Ve sonunda Appleın Nokiaya patent hakkı ödeme kararı ile birlikte sonuca ulaşıldı. Taraflar Appleın ne kadarlık bir ödeme yapacağını açıklamadılar ama tahminler miktarın Nokianın son zamanlardaki kötü gidişinde rahat bir nefes almasını sağlamaya yeterli olacağı yönünde.

Fakat bu sırada pek çok kişinin gözünden kaçan önemli bir de detay var. Detay, Apple anlaşmasının sonucunu yorumlayan Nokiadan Stephen Elopın şu sözleri içerisinde gizli: "Bu anlaşma Nokianın mobil cihaz endüstrisinde daha farklı lisans anlaşmaları fırsatlarına odaklanabileceğini gösteriyor".

Yani Elop, Nokia için patent savaşlarının asıl şimdi başladığını söylüyor. Bu mesaj aslında piyasada dokunmatik cep telefonu üreten pek çok firmaya bir gözdağı niteliğinde. Cihaz üreticilerinin yanı sıra Androidin sahibi Google bile Nokianın yeni patent anlaşması hedefleri arasında yer alıyor olabilir...

Kaynak: Chip

Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22