banner56

Nohut Antraknozu ve Nohut Sineğine Karşı Dikkatli Olunmalı

Nohut Antraknozu ve Nohut Sineğine Karşı Dikkatli Olunmalı
Yemeklik dane baklagillerden nohut bitkisi İlimiz tarımında kıraç alanların değerlendirilmesinde önemli bir yer tutmaktadır.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Tarım İl Müdür Vekili İsmail ULUAD;”İl Müdürlüğümüz teknik elamanlarınca yapılan arazi kontrollerinde, çiftçilerimiz tarafından “Bulut vurgunu”, “Ülker vurgunu” adlarıyla bilinen nohut antraknozu hastalığına rastlanmıştır.
Mantariyel  bir hastalık olan nohut antraknozunda bitkilerin sap, yaprak ve tohum kapsüllerinde açık kahveden siyahımsı koyu kahverengiye kadar değişen lekeler oluşmakta ve zamanla kurumalara sebep olmaktadır.
İlkbahar ve yaz başlarında sık ve bol yağış alan bölgeler ile nispi nemi yüksek olan kapalı vadilerde daha çok görülen bu hastalıkla mücadele için temiz tohum kullanılmalı ve münavebe uygulanmalıdır.
Hastalığın kimyasal mücadelesinde de ekimden önce tohum ilaçları ile tohum ilaçlaması yapılmalı, yeşil aksamlarda ise yaprak ve dallarda 2-3 mm çapında yuvarlak ve uzunumsu kahverengi lekeler görülür görülmez ilaçlanmaya başlanmalı, hava şartları ve hastalığın şiddetine göre 10’ar gün ara ile mancozeb, thiram, propinep etkili maddeli ilaçlar uygulanmalıdır.
Üreticilerimiz tarafından nohut sineği olarak bilinen  yaprak galeri sinekleri   yapraklarda küçük yaralar açarak buradan çıkan özsu ile beslenirler.Bu beslenme delikleri  hücre bozulmasından dolayı sarararak küçük lekeler meydana gelir,sararan yapraklar kurur ve dökülür.Yapılan kontroller sonucu kimyasal mücadelede  malathion aktif maddeli ilaçlar kullanılmalıdır” dedi.Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22