banner56

Mozillanın yeni Firefox planları...

Mozillanın yeni Firefox planları...
Tarayıcı savaşlarında geride kalmak istemeyen Firefoxun yeni planı çok konuşulacak!
Web tarayıcısı dünyasındaki savaş tam gaz devam ediyor. Herkes eteğindeki taşları dökerken Firefoxun üreticisi Mozilla çoklu çekirdekli işlemcileri olan bilgisayarları destekleyen ve çoklu çekirdeğin gücünden yararlanan, daha yüksek performanslı bir Firefox için düğmeye bastı.

Kısa bir süre önce Firefox 5 sürümünü yayımlayan Mozilla bu yeni gelişme paralelinde Firefoxun arabiriminin daha yüksek performanslı ve ağır içerikli web sayfalarında daha az takılan bir tarayıcı olacağının altını çiziyor. Yazılımcılar Mozilla Firefoxun en büyük sorununun document object model (DOM) olarak tek thread kullanması olduğunda birleşiyorlar. Tarayıcının diğer bileşenleri çoklu thread desteği veriyor ama DOM engeli hep sabit. Mozilla sorunu çözmek için uzun vadede çoklu çekirdeği destekleyecek bir model üzerinde çalışmakta olduğunu belirtiyor.

Firefoxun aksine Google Chrome her tabı ayrı bir proses olarak çalıştırıyor. Mozilla bu modelin bilgisayara ağır bir yük getirdiğini iddia ediyordu. Ancak bu sayede tablardan biri çöktüğünde diğer tablar başka prosesler olduğu için kendilerini kurtarabiliyorlardı.

Kaynak: Chip

Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22