Madende Bugüne Kadar Ne Oldu ?

Madende Bugüne Kadar Ne Oldu ?
banner52

28 Ekim Salı günü öğle saatlerinde Karaman Ermenek’teki özel bir linyit kömürü madeninde su baskını meydana geldiği ihbarı AFAD’a ulaştı.Madende mahsur kalan 18 işçiye ulaşılması için AFAD koordinasyonunda acil durum müdahale çalışmaları başlatıldı. Yarısından fazlasını su basan, göçükler oluşan ve galerilerini ayakta tutan tahkimleri yıkılan madenin %80’i tarandı, arama kurtarma çalışmalarında 10 işçinin, maalesef, cansız bedenine ulaşıldı. Mahsur 8 işçiye ulaşılması için operasyon 7/24 sürüyor.


Kaza Anında Madende Olanlar


Karaman Ermenek’in Güneyyurt Beldesi Pamuklu Köyü yakınlarındaki Cenne mevkiinde bulunan özel bir işletmeye ait linyit kömürü madeninde 28 Ekim günü öğle saatlerinde bir kaza meydana geldi. Kazada, derinliği dikey olarak 170 metre olan madene binlerce ton su, çok yüksek bir basınçla(5 – 6 atü) tünelleri ayakta tutan tahkimleri yıkarak, saniyeler içerisinde, 60 metre yüksekliğine kadar doldu. 1939 metrelik yürüyüş yolu uzunluğuna sahip ocaktaki tünellerin yaklaşık 4’te 3’ünü su bastı. İçeride bulunan 34 işçiden 16’sı kurtulurken 18 işçi ise madende mahsur kaldı.


İhbarın AFAD’a Ulaşmasıyla Başlayan Acil Durum Müdahalesi


Acil durum ihbarının alındığı sıfırıncı dakikada Karaman ve Konya’dan 28 kişiden oluşan 4 profesyonel AFAD Arama Kurtarma Ekibi, 7 AFAD Arama Kurtarma Aracı ile olay yerine hareket etti. Yine olayın ilk dakikalarında Zonguldak ve Kütahya’dan 40 kişilik özel ekip 2 uçakla bölgeye sevk edildi. Madende mahsur kalan işçilerin kurtarılması için AFAD Arama Kurtarma Ekipleri ile birlikte ilgili 30 kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu AFAD koordinasyonuyla harekete geçirildi. Acil durum müdahalesinin sistematik şekilde yapılması için alana AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi kuruldu, alandaki çalışmalar AFAD Haberleşme Aracı ile uydu üzerinden canlı olarak Başbakanlık Afet ve Acil Durum Merkezi’ne aktarıldı. Arama kurtarma çalışmaları yaklaşık 750 personel ve 150’den fazla taşıt ve araçla sürdürülüyor.


AFAD Başkanı, 3 Saat İçerisinde Bakanlarla Birlikte Olay Yerine Gitti


Olaya ilişkin ihbarın AFAD’a ulaşmasından hemen sonra AFAD Başkanı Dr. Fuat OKTAY, sahadaki çalışmaları yerinde koordine etmek üzere, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi ELVAN ile birlikte, helikopterle, olay yerine hareket etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK de akşam saatlerinde bölgeye ulaştı. Acil durum müdahalesini yöneten Sayın AFAD Başkanı 12 gün boyunca yerinde koordinasyon sağladı.


Madenin İçinde Yapılan Arama Kurtarma Çalışması


Ocağın, Nefeslik ve Desandre olarak adlandırılan iki girişinden birden, eş zamanlı olarak, arama kurtarma çalışmaları AFAD koordinasyonunda başlatıldı. Madende ilerlenebilmesi için su tahliyesi, özel pompalarla çamur boşaltma, hafriyat çıkarma ve tahkimat yapma etaplarından oluşan çalışma, bir döngü halinde, adım adım yapılmaya devam ediyor. Mahsur kalan işçilere ulaşılması için öncelikle madene dolan yaklaşık 12 bin 500 ton su, ahtapot adı verilen yüksek kapasiteli olanların da bulunduğu pompalarla, boşaltıldı. İçeri dolan tam olimpik 4 havuzu doldurmaya yetecek miktarda yüksek basınçlı su, madeni ayakta tutan tahkimleri yıktığı için, dışarı atıldıkça tünel ve galerilerde göçükler meydana gelerek yolu kapattı. Yolu açmak için tünel ve galerilerden yaklaşık 2700 vagon hafriyat, pasa ve toprak çıkarıldı. Açılan tünel ve galerilerin ayakta durabilmesi için 450 vagondan fazla tahkim malzemesi madenin 1.5 km. içerisine kadar gönderilerek her metrede tekrar tahkimat yapıldı.


Müdahale Senaryoları İle İşçilere Ulaşılıyor


Maden içerisinde ilerlenirken kaza anında işçilerin nerede bulunduğu, ne yöne kaçtığı gibi olasılıklar değerlendirilerek senaryolar oluşturuluyor ve buna göre öncelikli bölgelere ilerleniyor. Senaryoların gerçeklikle örtüşmesi ile işçilerden ikisine cansız olarak 2. bacada 6 Kasım günü ulaşılırken, 8 madenciye daha 4. Bacada 18 Kasım’da erişildi. Mahsur 8 işçiye ulaşılması için birkaç etaptan oluşan bir çalışma adım adım AFAD koordinasyonunda sürdürülüyor. Madenin iki ayrı girişinden ayrı ekiplerle eşzamanlı yürütülen su ve çamur tahliyesi, harfiyat çıkarılması ve tahkimat yapılması çalışmaları ile Desandre ile Nefeslik’in buluştuğu çanağın dibine doğru ilerleniyor. Madenin %80’i tarandı.


Devletin Zirvesi Olay Yerinde


Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN, Hanımefendi Emine ERDOĞAN ile birlikte olayın üzerinden henüz 24 saat geçmişken maden ocağına geldi, alanda inceleme ve denetlemeler yaptı; AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi’nde brifing aldı. Alana, Sn. Cumhurbaşkanı’ndan önce Başbakan SayınAhmet DAVUTOĞLU, eşleri Sare DAVUTOĞLU ile birlikte geldi. Sn. Başbakan, Ermenek’teki maden ocağına gelerek içerideki işçilerin çıkarılmasını bekleyen işçi yakınlarıyla birebir görüştü, hüzünlerini paylaştı. AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi’nde çalışmalar hakkında bilgi alan Başbakan Sn. Ahmet DAVUTOĞLU, öncelikli amacın madendeki suyun tahliye edilmesi olduğunu vurguladı ve “Kardeşlerimizi içeriden çıkarana kadar çalışmaya devam edeceğiz.” dedi. 


463’ü Arama Kurtarma Uzmanı Olmak Üzere 738 Personel Ermenek’te


463’ü arama-kurtarma, 55’i su ve çamur boşaltma, 32’si psikososyal destek, 14’ü sağlık, 70’i temizlik ve beslenme, 21’i teknik destek faaliyetlerinde görev alan 738 personelin yanı sıra 2 uçak, 3 helikopter, 1 AFAD Mobil Koordinasyon Aracı’nın da içinde bulunduğu 157 araçla Başbakanlık AFAD koordinasyonundaki çalışmalar aralıksız sürüyor. Çalışmalar sırasında kesintisiz iletişim sağlanabilmesi için 8 mobil baz istasyonu kuruldu.


Ailelerin İhtiyaçları İçin Çalışmalar Yapılıyor


İçerideki işçilerin çıkarılmasını gözleyen işçi yakınları için maden ocağının hemen dışında  bekleme çadırı kuruldu. Bu noktalarda bekleyen ailelerin fiziki, psikolojik ve sosyal ihtiyaçları karşılanıyor. Beslenme ihtiyaçları için kumanya ve çorba dağıtımı yapılıyor, 3 öğün 2 bin kişilik sıcak yemek çıkarılıyor. Isınma ihtiyacı için 150 ısıtıcı ile 700 battaniye ihtiyaç duyanlara dağıtılıyor. AFAD Psikososyal Destek Uzmanları, bekleme çadırlarındaki işçi yakınlarını tek tek ziyaret ediyor, psikolojik direnç kazanmalarına destek oluyor. Çocuklar için bölgede bir oyun çadırı kuruldu. AFAD ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın psikososyal destek ekipleri, mahsur kalan madencilerin çocukları için çeşitli etkinlikler düzenliyor.  Sahada görevli personelin dinlenmesi ve barınması için de tesisler oluşturuldu.  Medya çalışanları ve güvenlik güçleri için de özel alanlar kuruldu.


{gallery}ermenekmaden:::0:0{/gallery}


{gallery}madenocagi:::0:0{/gallery}


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 09:52
banner36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER