banner56

LYS'de maraton başladı, 2011 Lys geometri

LYS'de maraton başladı, 2011 Lys geometri
LYS'de maraton başladı, 675 bin aday ter döktü! Polisin yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti...

LYS maratonu başladı ancak öğrenciler kadar polislerde ter döktü. Sınavda 675 bin 568 adayı tek tek kontrol ederek yeni bir rekora imza atan Türk polisi, öğrencilerin kulaklarına kadar aradı. Saat 10.00'da başlaşan sınavda herhangi bir olumsuzluk yaşanmazken, cevapların sadece TRT 1'den yayınlanması uzmanların tepkilerine neden oldu.

Üniversiteye girişte ikinci aşama sınavı olan Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) ilki olan Matematik Sınavı'nın (LYS-1) başlamasının ardından, veliler çocuklarının sınava girdiği okulların bahçelerinde heyecanlı bir bekleyişe girdi.       

Sınav saatinin başlamasına özellikle bir saat kala trafiğin yoğunlaştığı başkentte birçok aile sınav yerlerine güçlükle ulaşabildi. Sınava dakikalar kala okula gelen bazı öğrencilerin ağladığı görülürken, sınav saatinden sonra gelen öğrenciler koşarak sınava girecekleri sınıfın yolunu tuttu.Çocuklarını sınava dualarla uğurlayan birçok veli, sınav süresince dua okumaya devam etti.

ÖĞRENCİLER İÇERİDE VELİLER DIŞARIDA TER DÖKTÜ

Velilerden Ayşe Gür, çocuklarının gelecekleriyle ilgili bir konu için beklediklerini ve bu nedenle heyecanlı olduklarını belirtti. Sınav sürecinin çalışarak, dershaneye giderek geçtiğini ifade eden Gür, şifre iddialarından çocuğunun ister istemez etkilendiğini ve gerildiğini söyledi. Gür, “Çocuklarımız emeklerinin boşa gitmemesi için çabaladılar” dedi.

Nuray Kırmızıgül ise çocuğunun ilk başlarda çok verimli ders çalışmasına rağmen, şifre iddialarının gündeme gelmesiyle çalışmayı bıraktığını ve motivasyonunu kaybettiğini dile getirdi.

Bülent Oğuz da sınava giren kızının endişeli olsa da kendisinden daha güçlü durduğunu söyledi. Oğuz, sınavdan iki gün önce kızıyla beraber sınav yerini kontrol etmek için geldiğinde sınıflarda asılı duran saatlerin çok küçük olduğunu fark ettiğini belirterek, “Bu konuda ÖSYM'nin dikkatini çekmek istiyorum. Sınıfın yarısı o saati okuyamaz” dedi.

Velilerden Hacı Tan ise sınavdaki şifre iddialarının abartıldığını düşündüğünü ve bu konuda endişe taşımadığını dile getirdi.

SAÇ TOKALARI, KÜPELER VE SU ŞİŞELERİNİN AMBALAJLARI SINAV SALONUNA ALINMADI

Konya'da üniversiteye girişte ikinci aşama sınavı olan Lisans Yerleştirme Sınavları, başladı. Öğrenciler matematik ve yabancı dil için sınava girerken, onları yalnız bırakmayan aileleri ise okul bahçesinde dua etti.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı sınavda polis kopya olasılığına karşılık adayları didik didik arayarak sınav salonuna aldı. Sınava girecek olan adayların yanlarında bulunan selpak mendil, sigara, çakmak, metal para, saç tokası ve küpeleri güvenlik önemleri çerçevesinde sınav salonuna alınmadı. Adayların dışardan getirdikleri su sişelerinin ambalajları da söküldü.

Üniversiteye girişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavlarının (LYS), Matematik ve Geometri testlerinin yeraldığı LYS-1 ve Yabancı Dil Sınavı olan YLS-5 bugün yapılacak.

İSTANBUL'DA LYS

İstanbul'da sınava giren öğrenciler de velilerinin dualarıyla sınav salonlarına uğurlandı.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi önünde bekleyen üniversite adayları, aileleri tarafından sınavın yapılacağı sınıflara dualar eşliğinde gönderildi. Bazı ailelerin heyecanını, sınava girecek öğrenciler yatıştırdı.

Adaylar, fotoğraflı giriş belgesi ve kimlik kontrollerinin ardından üst aramaları yapılarak sınava girecekleri sınıflara alındı. Adayların, cep telefonu, çantası, üstünde ambalajı bulunan su şişesi, küpe ve yüzük gibi eşyasının yanlarında bulunmasına izin verilmedi.

LYS’DE SU ŞİŞELERİNİN ETİKETLERİ KOPYAYA KARŞI SÖKÜLDÜ

Zonguldak’ta, Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) giren öğrenciler tepeden tırnağa arandı. Öğrencilerin elindeki pet su şişelerinin etiketleri, kopya olabilir düşüncesiyle söküldü.

Fener Lisesi’nde 16 sınıfta sınava giren 320 üniversite adayı, tek tek aranarak içeriye alındı. Kız öğrencilerin küpe ve kolye takıp takmadıkları kontrol edildi. Sadece sınav giriş belgesi ve nüfus cüzdanlarıyla içeriye girişlerine izin verilen öğrencilerin ellerindeki pet su şişelerinin üzerindeki etiketler de kopya olabilir düşüncesiyle söküldü. Adaylardan bazıları bahçede bir süre bekleyip heyecanlarını yendikten sonra içeriye girdi. LYS’ye giren adaylar sınıflarda ter dökerken, polis ekipleri okulların çevresinde gürültüye neden olacak inşaat çalışmalarına ve seyyar satıcılara karşı önlem aldı.

AYNI GÜN LYS-1 MATEMATİK SINAVI

LYS-1, Türkiye'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da gerçekleştirildi. Sınava 624 bin 48 aday katıldı.

Tek oturumda uygulanan sınav 120 dakika sürdü. Sınavda Matematik ve Geometri testleri yer aldı. Matematik testinde 50 soru için 75 dakika; Geometri testinde ise 30 soru için 45 dakika süre verildi. Geometri testindeki soruların 8'ini Analitik Geometri sorusu oluşturdu.. Matematik ve Geometri testleri ayrı soru kitapçıklarında yer aldı ve adaylar tek soru kitapçığı kullandı.

Adayların çoğunluğu, kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için sabah erken saatlerden itibaren sınav yerlerine geldi. Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri emniyet görevlileri tarafından elle ve detektörle arandı.

Sınav sırasında ÖSYM'yi temsil eden özel görevliler sınav salonlarını dolaşarak, gereken bütün önlemleri aldı.

Öğleden sonra saat 14.30'da ise Yabancı Dil Sınavı (LYS-5) yapıldı. Bu sınava 41 bin 580 aday katıldı.


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22