Lütfi Elvan Torba yasasını anlattı

Reklam
Reklam
11 Ocak 2013 - 02:00
AK Parti Karaman Milletvekili Lütfi Elvan, Karaman’da köy ziyaretlerine devam ediyor.
Elvan, Merkeze bağlı Medreselik, Kozlubucak, Ağaçyurdu, Seyithasan köyleri ile Kazımkarabekir’e bağlı Karalgazi köylerinde vatandaşlarla buluştu.

Elvan, köy ziyaretlerinde vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Ziyaretinin son durağında Karalgazi Köyüne giden Elvan, ziyaret sırasında dile getirilen sorun ve taleplerin bizzat takipçisi olacağını bunu da vatandaşlarla paylaştığını dile getirdi. Yerel sorunların bizzat yerinde çözülmesi gerektiğine vurgu yapan Elvan, bunun daha gerçekçi ve ekonomik olduğunu, bu anlamda yerel yönetimlerin her geçen gün daha da güçlendirildiği, hükümetin bu konuda çok ciddi düzenlemeleri yürürlüğe koyduğunu söyledi.

TBMM’de kabul edilen Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan Torba yasa ile ilgili olarak vatandaşlardan gelen sorulara cevaplayan Elvan, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada;

“31 Aralık 2010 tarihinden önceki dönemlere ilişkin tüm kamu alacaklarının gecikme cezaları silinecek ve devlete borcu olan bunu 18 taksitte ödeyebilecektir. Bu tarihe kadar ödenmemiş vergiler ile bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, idari para cezaları, gümrük vergileri, belediyelerin; beyannamelere ilişkin vergileri, 2010'da tahakkuk eden vergileri, ödenmemiş ücret, su kullanım, Büyükşehir belediyelerinin su ve atık su bedeli alacakları kapsam içinde yer almaktadır. Ayrıca KOSGEB alacakları, TEDAŞ veya bu şirketin hissedarı olduğu elektrik dağıtım şirketlerinin elektrik tüketiminden kaynaklanan alacakları, Organize Sanayi Bölgelerinde faaliyet gösterenlerin elektrik, doğalgaz, su ve yönetim aidat borçları, afet kredileri hariç Geliştirme ve Destekleme Fonu kaynaklı alacaklar ile Çevre ve Orman Bakanlığınca orman köylülerince oluşturulan kooperatiflere kullandırılan krediler, sulama kooperatiflerinin borçları, Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca tarımsal amaçlı kooperatiflere veya ortaklarına verilen kredi alacakları, ilgili kanunca arazi dağıtılanların ödemedikleri arazi bedelleri, sulama kooperatifleri ve sulama birliklerinin tarımsal sulama faaliyetlerinden kaynaklanan alacaklarının da bu kapsam içinde yer aldığını dile getirdi.

Sözkonusu yasanın kesinlikle bir af olmadığına özellikle dikkat çeken Elvan, ödeme zorluğu içinde olan halka bir çıkış yolu sunulduğunu, bunun da iç barışa hizmet edecek bir üslupla hazırlandığını söyledi.

Önümüzde bir seçim olduğunu hatırlatan Elvan, istikrar ve güven ortamının devam etmesi açısından bu seçimlerin çok önemli olduğunu söyledi ve halkın sağduyusuna bu anlamda sonuna kadar güvendiğini dile getirdi.

Source: Karaman Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum