banner56

KOP Gençlik Festivali Karaman'da Başladı.

KOP Gençlik Festivali Karaman'da Başladı.
KOP Gençlik Festivali Karaman’da Başladı.

08 -11 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan Uluslararası KOP Gençlik Festivali başladı.Konya - Karaman - Aksaray ve Niğde İllerini kapsayan KOP Gençlik Festivali, 08 Mayıs 2015 Cuma günü festival yürüyüşü ile başladı. Farklı din ve farklı kültürel kimliklere sahip 70 ülkeden yaklaşık 1500 öğrencinin katıldığı festival yürüyüşü, Kemal Kaynaş Stadyumu önünden başlayıp Aktekke Meydan’ında sona erdi.

Aktekke Meydan’ında düzenlenen programa; Vali Murat Koca ve eşi hanımefendi Vildan Koca, Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Mustafa Akış ve eşi Şengül Akış, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan ve eşi Şerife Çalışkan, KOP Başkan Vekili İhsan Bostancı, daire müdürleri, gençler ve vatandaşlar katıldı.

Öğrenci liderlerinin konuşmalarının ardından Vali Murat Koca yaptığı konuşmada; “Uluslararası KOP Gençlik Festivali farklı ülkelerden, farklı kültürlerden, farklı dillerden, farklı dinlerden gençlerin yola çıkarak farklılıkların ortak noktasında hoşgörü kültürüyle buluşmasını amaçlayan bir festival olması nedeniyle bu festivalin ülkemiz gençlerinin dünya gençleriyle kaynaşması için Türkçe’nin Başkenti, Yunus Emre’nin diyarı Karaman’da hoşgörü temasıyla bir aradayız.

Türk Dili’nin başkenti unvanına sahip olmanın ve ölümsüz solukları ile Türkçeyi sonsuzluğa taşıyan Yunus Emre ile aynı şehrin havasını solumanın mutluluğunu ve haklı gururunu taşımaktadır.

Yaşadığı asırdaki tüm kötü olaylara rağmen şu mısraları dökebilen bir Yunus; “Gelin tanış olalım, işin kolayın tutalım sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz” diyerek, O’nun yüzyılları aşan üslubu günümüze kadar gelmiş, geçtiği her yüzyıl daha da benimsenerek çoğalmış, bu çoğalış göstermiştir ki; Yunus’un anlattıkları gerçek bir seziş, Allah’a varıştır. Yunus’un gönüllerde süzülüşü onun gerçekliği tatmış olmasından kaynaklanmıştır.

Yine, yüzyıllar öncesinden hayatı, düşünceleri ve hoşgörüyü temel alan felsefesiyle insanlığa sevgiyi aşılayan büyük Türk - İslam mutasavvıf, şair ve düşünürü Hz. Mevlâna inancını en samimi şekilde yaşarken, başka inançtan, düşünceden insanlara da kollarını açmış, “Yaradılanı yaradandan ötürü seven” bakışıyla gönüllere akmıştır. Bugün sevgi dolu barış içinde bir dünyanın anahtarı da, Mevlâna ve onun gibi düşünürlerin düşüncelerinde saklıdır.

Şiddetten arındırılmış, insanların insanca yaşadıkları, kimsenin kimseyi düşüncesinden ve inancından dolayı kınamadığı, herkesin birbirine saygıyla ve hoşgörüyle yaklaştığı bir dünyaya ulaşmak için dünyanın bugün Mevlâna'nın sesine her zamankinden çok kulak vermesi gerekmektedir.

İçinde bulunduğumuz üç ayların içerisinde üzülerek ifade edelim ki, şu günlerde bir tarafta Suriye, Irak, Afrika ve diğer Müslüman coğrafyasında akan kanlar, İslâm dünyasının manevi mevsime yine acı ve üzüntüyle girmesine neden olmuştur. Hiç şüphesiz bu yaşananlar bütün dünyada insanlığın, İslâm’ın barış ve rahmet mesajlarına ne kadar da çok muhtaç olduğunu göstermektedir.

Bugün, kültürleri bir araya getiren sevgi, kardeşlik ve hoşgörü iklimi, Karaman’da heyecanı en üst seviyeye ulaştı. Sizlerin heyecanı kültürlerin kaynaşmasına, birlik ve beraberliğin perçinleşmesine ve bir arada yaşama kültürünü de bir o kadar anlamlı hale getirdi.

Türk Dili’nin Başkenti, Yunus’un sevgisi, Mevlana’nın hoşgörü iklimine sahip çıkan Karaman; aynı zamanda bu günlerde kutlayacağımız Türk Dil Bayramı etkinlikleriyle Türkçemize sahip çıkma ve onu yarınlara bozulmadan taşıyabilme adına gösterilen gayretlerin her geçen gün artması ve bu konuda toplumsal bir bilincin oluşmaya başlaması ile her geçen gün daha da arttırmaktadır.

Bu vesile ile sizleri burada misafir etmekten duyduğumuz sevinci bir kez daha belirtirken, katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum, Uluslararası KOP Gençlik Festivali’nin siz gençler için kültürden sanata, eğlenceye ve birçok etkinlikte başarılı ve eğlenceli geçmesini temenni ediyor, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına, Karaman Belediye Başkanlığına ve organizasyonda emeği herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

738. Türk Dil Bayramı Etkinlikleri kapsamında Sanatçı Uğur Işılak bir konser verdi. Piri Reis Kültürü Merkezi önünde saat 20.30’da gerçekleştirilen konserde sanatçı Uğur Işılak seslendirdiği birbirinden güzel parçalarla dinleyicilere unutulmaz bir gece yaşattı.


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2015, 03:00
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22